Skip to content

Posting: Final Results of the 10-5A District Track Meet

Final Results of the 10-5A District Track Meet

Girls 100 Meter Dash Junior Varsity

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Green, Kyra                  Lancaster              12.56      12.70q  3

2 Okere, Akudo                 Mansfield Ti           12.97      12.92q  2

3 Grooms-Roberts, Kaiya        Mansfield La           12.96      12.95q  1

4 Kelly, Mya                   Lancaster              12.80      12.96q  1

5 Jones, Keiondra              Lancaster              13.40      13.11q  1

6 Mcfadden, Jayda              Mansfield La           13.49      13.16q  2

7 Lewis, Morgan                Mansfield La           13.90      13.26q  1

8 Aguilar, Jillian             Midlothian             13.54      13.40q  3

9 Phenix, Addyson              Mansfield Su           12.97      13.51q  3

10 Miller, Mariah               Midlothian             12.76      13.56   2

11 Wagoner, Olivia              Mansfield Le           13.60      13.81   2

12 Morris, Mikaili              Red Oak                13.11      13.90   3

13 Fields, Natalie              Mansfield Su           14.37      14.08   1

14 Johnson, Aaliyah             WAXAHACHIE             14.01      14.16   2

15 Johnson, Brittany            Red Oak                13.25      14.41   1

16 White, Nia                   Mansfield Le           13.90      14.47   1

17 Adewusi, Ifeola              Mansfield Le           13.60      14.48   3

18 Cunning, Alexis            Midlothian             14.33      14.53   3

19 Heisler, Savannah           WAXAHACHIE             14.34      14.66   2

20 Carver, Savannah             WAXAHACHIE             14.02      16.48   3

— Stephens, Neriah             Red Oak                13.22        DNS   2

 

Girls 100 Meter Dash Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Kelly, Mya                   Lancaster              12.96      12.61   10

2 Green, Kyra                  Lancaster              12.70      12.62    8

3 Grooms-Roberts, Kaiya        Mansfield La           12.95      12.80    6

4 Jones, Keiondra              Lancaster              13.11      12.91    4

5 Mcfadden, Jayda              Mansfield La           13.16      12.99    2

6 Okere, Akudo                 Mansfield Ti           12.92      13.02    1

7 Aguilar, Jillian             Midlothian             13.40      13.27

8 Lewis, Morgan                Mansfield La           13.26      13.31

9 Phenix, Addyson              Mansfield Su           13.51      15.34

 

Girls 200 Meter Dash Junior Varsity

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Green, Kyra                  Lancaster              26.42      26.09q  1

2 Davis, Ke’Ana                Lancaster              25.50      26.11q  3

3 Simmons, Tyra                Lancaster              26.00      26.45q  2

4 Callaway, Kaylin             Mansfield La           27.20      26.56q  3

5 Delce, Ashia                 Mansfield La           27.30      26.82q  1

6 Jefferson, Kenya             WAXAHACHIE             27.01      26.93q  2

7 Akhidenor, Ede               Mansfield Su           27.27      27.49q  3

8 McRuffin, Kania              Red Oak                28.22      27.60q  3

9 Hall, Kenedi                 Mansfield La           28.12      27.70q  1

10 Harris, Tailyn              Red Oak                28.20      27.81   2

11 Strickland, Tkoi             Midlothian             28.64      27.89   1

12 Birdwell, Madison            Midlothian             29.17      28.51   2

13 Rodriguez, Marissa           Mansfield Su           28.41      28.82   2

14 Wagoner, Olivia              Mansfield Le           29.90      29.32   2

15 Johnson, Aaliyah             WAXAHACHIE             28.68      29.46   1

16 Johnson, Jacora              Mansfield Le           29.90      29.68   3

17 Stephens, Neriah             Red Oak                28.21      29.80   3

18 Cunning, Alexis              Midlothian             30.18      30.25   1

19 White, Nia                   Mansfield Le           31.00      31.54   1

— Yearwood, Destiny            Mansfield Ti           29.60        DNS   3

— McGruder, Alexia             WAXAHACHIE             27.30        DNS   2

— Okere, Akudo                 Mansfield Ti           26.68        DNS   1

 

Girls 200 Meter Dash Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Davis, Ke’Ana                Lancaster              26.11      25.97   10

2 Simmons, Tyra                Lancaster              26.45      26.25    8

3 Green, Kyra                  Lancaster              26.09      26.37    6

4 Callaway, Kaylin             Mansfield La           26.56      26.68    4

5 Jefferson, Kenya             WAXAHACHIE             26.93      27.19    2    27.183

6 Delce, Ashia                 Mansfield La           26.82      27.19    1    27.187

7 Akhidenor, Ede               Mansfield Su           27.49      27.81

8 McRuffin, Kania              Red Oak                27.60      28.39

— Hall, Kenedi                 Mansfield La           27.70        DNS

 

Girls 400 Meter Dash Junior Varsity

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Burns, Ta’myrah              Lancaster            1:01.00    1:01.06q  2

2 Brown, Keyaira               Lancaster            1:02.00    1:01.57q  1

3 Delce, Ashia                 Mansfield La         1:02.00    1:02.35q  1

4 Griffin, Pa’Jie              Mansfield Su         1:04.18    1:04.28q  2

5 Swindler, Kelis              Lancaster            1:04.20    1:04.32q  1

6 Acha, Nadya                  Mansfield La         1:01.00    1:04.46q  3

7 Rodriguez, Marissa           Mansfield Su        1:04.39    1:04.51q  1

8 McRuffin, Kendra             Red Oak              1:02.32    1:05.06q  2

9 Stranger, Keauona            Mansfield La         1:04.00    1:05.87q  3

10 Owens, Brianna               Mansfield Ti         1:03.00    1:06.89   3

11 VanLear, Rachel              Mansfield Le         1:04.77    1:06.94   2

12 Sharp, Nayve                 WAXAHACHIE           1:09.12    1:09.54   1

13 Alcala, Martha               Midlothian           1:09.69    1:09.74   3

14 Johnson, Jacora              Mansfield Le         1:09.00    1:10.41   1

15 Heisler, Savannah           WAXAHACHIE           1:10.12    1:12.71   3

16 Brightman, Raekia           WAXAHACHIE           1:09.34    1:14.38   2

— Mills, Christine             Midlothian           1:07.98        DNS   3

— Thornton, Lisa               Mansfield Ti         1:08.00        DNS   2

— Phipps, Jana                 Mansfield Ti         1:06.50        DNS   3

— Bostwick, Faith              Midlothian           1:14.87        DNS   2

 

Girls 400 Meter Dash Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Burns, Ta’myrah              Lancaster            1:01.06    1:01.29   10

2 Brown, Keyaira               Lancaster            1:01.57    1:01.77    8

3 Acha, Nadya                  Mansfield La         1:04.46    1:01.80    6

4 Stranger, Keauona            Mansfield La         1:05.87    1:02.05    4

5 Delce, Ashia                 Mansfield La         1:02.35    1:02.31    2

6 Swindler, Kelis              Lancaster            1:04.32    1:03.24    1

7 McRuffin, Kendra             Red Oak              1:05.06    1:03.57

8 Rodriguez, Marissa           Mansfield Su         1:04.51    1:04.09

9 Griffin, Pa’Jie              Mansfield Su         1:04.28    1:05.05

 

Girls 800 Meter Run Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Addison, Michael             Mansfield Ti         2:44.00    2:34.22   10

2 Williams, Katrina            Mansfield La         2:39.51    2:34.94    8

3 Burns, Ta’myrah              Lancaster            2:42.30    2:36.46    6

4 Owens, Brianna               Mansfield Ti         2:40.00    2:38.77    4

5 VanLear, Rachel              Mansfield Le         2:33.37    2:41.61    2

6 Brown, Keyaira               Lancaster            2:40.46    2:41.88    1

7 Esparza, Nicolette           Red Oak              2:32.77    2:43.35

8 Pave, Jahlia                 Mansfield Le         2:47.00    2:51.96

9 Steenbakkers, Alycia         Mansfield Le         2:59.98    2:53.93

10 Shepherd, Madeline           Midlothian           2:59.70    2:54.22

11 Umweni, Osa                  Mansfield Su         2:59.38    2:57.33

12 Capel, Carmella              Lancaster            2:58.00    3:09.73

13 Alcala, Martha               Midlothian           3:06.04   3:14.46

14 Freshley, Melody             Mansfield Su         2:54.10    3:17.63

— Nelson, Brianna              Red Oak              2:43.90        DNS

— Farr, Mackenzie              Midlothian           3:05.14        DNS

 

Girls 1600 Meter Run Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Williams, Katrina            Mansfield La         5:50.55    5:52.60   10

2 Vivenco, Jimena              Mansfield La         5:45.87    5:56.69    8

3 Feeley, Jasmine              Red Oak              5:58.09    5:57.03    6

4 Wheeless, Kaylie             Midlothian           6:07.40    6:00.06    4

5 Esparza, Nicolette           Red Oak              5:49.44    6:11.46    2

6 Banks, Kiana                 Lancaster            6:55.56    6:24.95    1

7 Pave, Jahlia                Mansfield Le         6:30.00    6:31.07

8 Huerta, Amanda               Mansfield Ti         6:21.25    6:33.80

9 Steenbakkers, Alycia         Mansfield Le         6:45.00    6:37.59

10 Hervert, Juana               Midlothian          7:03.39    6:37.91

11 Lindell, Cassidy             Mansfield La         7:32.75    7:07.93

— Lauren, Flemming             Lancaster            7:02.48        DNS

— Nelson, Brianna              Red Oak              6:28.75        DNS

 

Girls 3200 Meter Run Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Feeley, Jasmine              Red Oak             12:58.71   13:06.37   10

2 Vivenco, Jimena              Mansfield La        12:26.77   13:08.09    8

3 Wheeless, Kaylie             Midlothian          13:21.32   13:57.98    6

4 Hervert, Juana               Midlothian          14:56.88   14:58.25    4

5 Banks, Kiana                 Lancaster           13:12.30   15:37.36    2

 

Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Gray, Kennedy                Mansfield Su           17.37      15.86q  1

2 Vincent, Tyuna               Mansfield Le           17.00      17.56q  2

3 Tucker, Selena               Mansfield Ti           18.17      17.57q  2

4 Nankwanga, Rebecca           Mansfield Le           17.50      17.81q  1

5 Goos, Makayla               WAXAHACHIE             19.65      18.34q  2

6 Dyer, Adiya                  Mansfield Ti           18.99      18.38q  2

7 Patricia, Milburn            Lancaster              19.02      18.44q  1

8 Murray, Alyssa               Midlothian             18.34      18.53q  1

9 Salas, Samantha              Mansfield Su           18.79      18.58q  1

10 Jefferson, Sariah            Red Oak                18.86      18.76   2

11 Rodriguez, Viktorya          Midlothian             17.94      19.67   2

12 Lam, Tien                    Mansfield Su           20.18      20.49   1

13 Hernandez, Merlet           WAXAHACHIE             19.78      20.81   2

14 Bryant, Jackie               WAXAHACHIE             19.58      21.34   1

 

Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Gray, Kennedy                Mansfield Su           15.86      15.47   10

2 Tucker, Selena               Mansfield Ti           17.57      17.44    8

3 Vincent, Tyuna               Mansfield Le           17.56      17.49    6

4 Goos, Makayla               WAXAHACHIE             18.34      17.62    4

5 Nankwanga, Rebecca           Mansfield Le           17.81      18.11    2

6 Salas, Samantha              Mansfield Su           18.58      18.19    1

7 Dyer, Adiya                  Mansfield Ti           18.38      18.58

8 Patricia, Milburn            Lancaster              18.44      19.14

9 Murray, Alyssa              Midlothian             18.53      20.22

 

Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Vincent, Tyuna               Mansfield Le           49.90      49.04q  2

2 Jefferson, Sariah            Red Oak                54.08      49.07q  1

3 Ette, Hope                  Mansfield La           51.34      49.18q  2

4 Patricia, Milburn            Lancaster              52.01      50.30q  1

5 Addison, Michael             Mansfield Ti           51.14      50.72q  2

6 Lam, Tien                    Mansfield Su           51.82      50.86q  1

7 Salas, Samantha              Mansfield Su           52.52      51.31q  2

8 Nankwanga, Rebecca           Mansfield Le           51.00      51.38q  1

9 Dyer, Adiya                  Mansfield Ti           55.41      52.98q  2

10 Gray, Kennedy                Mansfield Su           50.79      53.37   1

11 Tucker, Selena               Mansfield Ti           54.00      54.78   2

12 Rodriguez, Viktorya          Midlothian             54.15      55.34   1

13 Murray, Alyssa               Midlothian             55.50      57.70   2

14 Goos, Makayla               WAXAHACHIE             58.20      57.71   1

15 Bryant, Jackie               WAXAHACHIE             58.32    1:03.40   1

16 Hernandez, Merlet          WAXAHACHIE             59.26    1:03.99   2

 

Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Ette, Hope                   Mansfield La           49.18      47.84   10

2 Jefferson, Sariah            Red Oak                49.07      48.29    8

3 Vincent, Tyuna               Mansfield Le           49.04      48.75    6

4 Patricia, Milburn            Lancaster              50.30      49.55    4

5 Lam, Tien                    Mansfield Su           50.86      51.12    2

6 Addison, Michael             Mansfield Ti           50.72      51.28    1

7 Nankwanga, Rebecca           Mansfield Le           51.38      51.62

8 Salas, Samantha              Mansfield Su           51.31      51.73

9 Dyer, Adiya                  Mansfield Ti           52.98      54.60

 

Girls 4×100 Meter Relay Junior Varsity

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Lancaster  ‘A’                                      49.03      49.55   20

1) Kelly, Mya                      2) Simmons, Tyra

3) Gregg, Quantia                 4) Davis, Ke’Ana

2 Mansfield Lake Ridge  ‘A’                           47.80      50.15   16

1) Hall, Kenedi                    2) Mcfadden, Jayda

3) Henderson, Alysa                4) Grooms-Roberts, Kaiya

3 Mansfield Summit  ‘A’                               50.87      50.88   12

1) Akhidenor, Ede                  2) Wells, Jailyn

3) Phenix, Addyson                 4) Gray, Kennedy

5) Griffin, Pa’Jie                 6)

4 Red Oak  ‘A’                                        50.49      51.12    8

1) McRuffin, Kania                 2) Warren, Tionne

3) Morris, Mikaili               4) Harris, Tailyn

5) McRuffin, Kendra                6)

5 Midlothian  ‘A’                                     53.20      52.12    4

1) Strickland, Tkoi                2) Forbes, Juila

3) Miller, Mariah                  4) Aguilar, Jillian

5) Birdwell, Madison               6) Cunning, Alexis

6 WAXAHACHIE ‘A’                                     53.46      53.37    2

1) Gude-LeGrand, Karrington        2) Jefferson, Kenya

3) Toliver, Olivia                 4) Ramirez, Savannah

5) Johnson, Aaliyah                6) McGruder, Alexia

 

Girls 4×200 Meter Relay Junior Varsity

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Lancaster  ‘A’                                    1:42.03    1:44.11   20

1) Kelly, Mya                      2) Simmons, Tyra

3) Gregg, Quantia                  4) Davis, Ke’Ana

2 Mansfield Lake Ridge  ‘A’                        1:47.00    1:46.44   16

1) Henderson, Alysa                2) Callaway, Kaylin

3) Hall, Kenedi                    4) Grooms-Roberts, Kaiya

3 Red Oak  ‘A’                                      1:47.98    1:48.42   12

1) McRuffin, Kania                 2) Warren, Tionne

3) Morris, Mikaili                 4) Harris, Tailyn

5) McRuffin, Kendra                6)

4 Mansfield Summit  ‘A’                             1:48.65    1:49.41    8

1) Griffin, Pa’Jie                 2) Akhidenor, Ede

3) Phenix, Addyson                 4) Wells, Jailyn

5) Rodriguez, Marissa              6)

5 Midlothian  ‘A’                                   1:55.56    1:51.56    4

1) Strickland, Tkoi                2) Forbes, Juila

3) Birdwell, Madison               4) Aguilar, Jillian

5) Miller, Mariah                  6) Muhamad, Aliyah

6 WAXAHACHIE ‘A’                                   1:51.88    1:53.39    2

1) Gude-LeGrand, Karrington        2) Jefferson, Kenya

3) Johnson, Aaliyah                4) McGruder, Alexia

5) Toliver, Olivia                 6) Ramirez, Savannah

 

Girls 4×400 Meter Relay Junior Varsity

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Mansfield Lake Ridge  ‘A’                         4:08.00    4:07.66   20

1) Henderson, Alysa                2) Callaway, Kaylin

3) Delce, Ashia                    4) Acha, Nadya

2 Lancaster  ‘A’                                    4:04.20    4:08.67   16

1) Brown, Keyaira                  2) Swindler, Kelis

3) Patricia, Milburn               4) Burns, Ta’myrah

3 Mansfield Summit  ‘A’                             4:16.57    4:13.53   12

1) Griffin, Pa’Jie                 2) Rodriguez, Marissa

3) Lam, Tien                       4) Wells, Jailyn

5) Freshley, Melody                6) Gray, Kennedy

4 Mansfield Timberview  ‘A’                         4:22.00    4:23.88    8

1) Owens, Brianna                  2) Addison, Michael

3) Dyer, Adiya                     4) Phipps, Jana

5) Tucker, Selena                  6)

5 Red Oak  ‘A’                                      4:20.24    4:25.88    4

1) Jefferson, Sariah               2) Esparza, Nicolette

3) Nelson, Brianna                 4) McRuffin, Kendra

5) Morris, Mikaili                 6)

6 Midlothian  ‘A’                                   4:57.58    4:29.53    2

1) Mills, Christine                2) Forbes, Juila

3) Rodriguez, Viktorya             4) Alcala, Martha

5) Scott, Julliana                 6)

7 Mansfield Legacy  ‘A’                             4:20.00    4:33.38

1) Vincent, Tyuna                  2) Nankwanga, Rebecca

3) Johnson, Jacora                 4) VanLear, Rachel

5) Wagoner, Olivia                 6)

8 WAXAHACHIE ‘A’                                   4:30.12    4:35.28

1) Ramirez, Savannah               2) Gude-LeGrand, Karrington

3) Toliver, Olivia                 4) Sharp, Nayve

5) Brightman, Raekia               6) Goos, Makayla

 

Girls High Jump Junior Varsity

================================================================================

Opening Height 4’0

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Phipps, Jana                 Mansfield Ti         4-08.00    4-08.00   10

2 Jones, Keiondra              Lancaster            4-04.00    4-06.00    8

3 Burns, Ta’myrah              Lancaster            4-04.00    4-04.00    6

4 Umweni, Osa                  Mansfield Su                    4-02.00    4

— Brown, Keyaira               Lancaster            4-04.00        SCR

 

Girls Pole Vault Junior Varsity

================================================================================

Opening Height 5’0″

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Martinez, Indira             Mansfield Su         7-00.00    5-06.00   10

2 Thornton, Lisa               Mansfield Ti         6-00.00    5-06.00    8

 

Girls Long Jump Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Gregg, Quantia               Lancaster           16-10.50   17-03.00   10

2 Henderson, Alysa             Mansfield La        16-03.00   16-08.25    8

3 Jones, Keiondra              Lancaster          15-02.00   16-05.00    6

4 Stranger, Keauona            Mansfield La        15-02.25   16-02.25    4

5 Green, Christana             Lancaster           15-00.00   15-08.75    2

6 Forbes, Juila                Midlothian          14-08.00   15-03.75    1

7 Phenix, Addyson              Mansfield Su                   15-02.25

8 Wagoner, Olivia              Mansfield Le        15-00.00   15-00.50

9 Nankwanga, Rebecca           Mansfield Le        14-00.00   13-01.00

— Miller, Mariah               Midlothian          15-00.00        SCR

— Grooms-Roberts, Kaiya        Mansfield La        15-10.25        SCR

— Muhamad, Aliyah              Midlothian          15-00.00        DNS

— McGruder, Alexia             WAXAHACHIE         13-04.00        DNS

— Davis, Makayla               WAXAHACHIE         13-01.00        DNS

 

Girls Triple Jump Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Grooms-Roberts, Kaiya        Mansfield La        32-06.00   35-05.75   10

2 Stranger, Keauona            Mansfield La        31-06.25   34-01.25    8

3 Dunlap, Malia                Lancaster           32-04.00   32-07.50    6

4 Wagoner, Olivia              Mansfield Le        30-01.00   31-02.75    4

5 Nankwanga, Rebecca           Mansfield Le      28-09.00   30-04.50    2

6 Phenix, Addyson              Mansfield Su                   30-00.25    1

7 Davis, Makayla               WAXAHACHIE         28-06.00   29-02.75

— Broadway, Jaden              Mansfield La        32-06.00       SCR

— McGruder, Alexia             WAXAHACHIE         29-04.00        DNS

 

Girls Shot Put Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Smith, Tamia                 Mansfield Su        32-00.50   35-01.75   10

2 Johnson, Summer              Lancaster           30-00.00   33-02.00  8

3 Williams, Niyah              Mansfield La        27-00.00   31-08.25    6

4 Perkins, Katie               Midlothian          31-06.50   31-04.00    4

5 Smith, Destiny               Mansfield Su        31-00.00   30-09.00    2

6 Jones, Candice               Mansfield Su        29-01.50   29-11.25    1

7 Hasty, Karrington            Mansfield La        25-08.00   29-01.25

8 Bivens, DeVonn               Mansfield Ti        29-11.00   29-00.50

9 Tunson, Ariel              WAXAHACHIE         25-04.00   27-11.50

10 Clark, Paris                 Mansfield Le        28-00.00   26-11.50

11 Evans, Timetria              Lancaster           24-03.00   26-09.25

12 Garber, Kennady             WAXAHACHIE         26-00.00   26-03.50

13 Harp, Chyanne                Lancaster           22-02.00   23-04.75

— Johnson, Ziykerria           WAXAHACHIE         27-09.00        DNS

 

Girls Discus Throw Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Smith, Tamia                 Mansfield Su           68-04     101-01   10

2 Smith, Destiny               Mansfield Su           80-05      99-09    8

3 Johnson, Ziykerria           WAXAHACHIE             80-05      95-03    6

4 Volentine, Whitney           WAXAHACHIE             88-06      86-04    4

5 Johnson, Summer              Lancaster              90-00      85-11    2

6 Henderson, Makenna           Midlothian             78-05      84-07    1

7 Clark, Paris                 Mansfield Le           70-00      80-07

8 Jones, Candice              Mansfield Su           76-04      79-09

9 Garber, Kennady             WAXAHACHIE             76-01      74-01

10 Brown, Nodika                Lancaster              91-08      69-05

11 Bivens, DeVonn               Mansfield Ti          65-08      68-05

12 Eyiba, Hannah                Mansfield La           70-00      61-08

13 Capel, Carmella              Lancaster              54-03      57-01

 

Women 100 Meter Dash UIL 10-5A

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Giles, Ja’Leesa              Mansfield Le           11.60      11.75q  3

2 Rowe, Kelly                  Mansfield La           11.96      11.82q  2

3 Stewart, Daria               Lancaster              12.11      12.10q  1

4 Hardy, Tori                  Lancaster              11.99      12.12q  1

5 Ward, Aysia                  Lancaster              12.46      12.27q  3

6 Tometi, Angela               Midlothian             12.14      12.30q  2

7 Giles, Ja’Lyric              Mansfield Le           12.59      12.35q  3

8 Bullock, Valencia          Mansfield La           12.50      12.37q  2

9 Harper, Jade                 Mansfield Su           12.35      12.62q  3

10 Johnson, Destiny             Mansfield Su           12.60      12.73   2

11 Wonganya, Janelle            Mansfield Su          12.51      12.86   1

12 Noel, Maquela                Mansfield Le           12.50      12.88   1

13 Wright, Nyana                Mansfield La           12.58      12.91   3

14 Lang, Tandra’                Red Oak                13.21      12.95   2

15 Smith, Angel                 Mansfield Ti           12.79      13.01   1

16 Bivins, Aaliyah              Midlothian             13.00      13.01   2

17 Jackson, Destiny             Mansfield Ti           12.79      13.03   1

18 Clark, Shayla                Red Oak                13.34      13.06   1

19 Volentine, Caitlynn         WAXAHACHIE             13.01      13.48   3

20 Babers, Adayshia             WAXAHACHIE             13.14      13.49   3

21 Granger, Tinka               WAXAHACHIE             13.52      13.76   1

— Higgs, Taylor                Mansfield Ti           12.57     X12.54   2

 

Women 100 Meter Dash UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Giles, Ja’Leesa              Mansfield Le           11.75      11.60   10

2 Rowe, Kelly                Mansfield La           11.82      11.65    8

3 Stewart, Daria               Lancaster              12.10      11.87    6

4 Hardy, Tori                  Lancaster              12.12      12.03    4    12.025

5 Tometi, Angela               Midlothian             12.30      12.04    2    12.031

6 Ward, Aysia                  Lancaster              12.27      12.20    1

7 Bullock, Valencia            Mansfield La           12.37      12.37

8 Giles, Ja’Lyric              Mansfield Le          12.35      12.53

9 Harper, Jade                 Mansfield Su           12.62      12.60

 

Women 200 Meter Dash UIL 10-5A

============================================================================

Name                    Year School                Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Giles, Ja’Leesa              Mansfield Le           23.80      23.94q  3

2 Hollis, Jayla                Lancaster              23.91      24.19q  2

3 Brown, Kiara                 Lancaster              24.80      24.79q  1

4 Coleman, Taylor              Mansfield Ti           25.10      25.06q  1

5 Bullock, Valencia            Mansfield La           25.46      25.25q  3

6 Long, Matiya                 Lancaster              25.23      25.62q  2

7 Giles, Ja’Lyric              Mansfield Le           26.02      25.86q  2

8 Billingsly, Imunique         Mansfield Su           25.82      26.07q  2

9 Reed, Tianna                Mansfield Ti           26.10      26.07q  3

10 Noel, Maquela                Mansfield Le           25.90      26.24   1

11 Allison, Christina           Mansfield Su           25.27      26.33   3

12 Johnson, Destiny             Mansfield Su           26.36      26.48   1

13 Keith, Naijah               WAXAHACHIE             26.21      26.78   2

14 Allen, Luighseach            Mansfield Ti           27.12      27.07   2

15 Strickland, Tkai             Midlothian             27.84    27.16   2

16 Stepney, Kyra                Midlothian             27.17      27.27   3

17 Wright, Nyana                Mansfield La           25.97      27.29   1

18 Sauls, Danielle              Red Oak                28.94      27.35   1

19 Jefferson, Marche           WAXAHACHIE             26.12      27.54   3

20 McRuffin, Kennedy            Red Oak                27.67      27.76   3

21 Sharp, Keyira               WAXAHACHIE             26.88      28.69   1

 

Women 200 Meter Dash UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Giles, Ja’Leesa              Mansfield Le           23.94      23.86   10

2 Hollis, Jayla                Lancaster              24.19      24.14    8

3 Brown, Kiara                 Lancaster              24.79      24.47    6

4 Coleman, Taylor              Mansfield Ti           25.06      24.96    4

5 Bullock, Valencia            Mansfield La           25.25      25.17    2

6 Long, Matiya                 Lancaster              25.62      25.68    1

7 Billingsly, Imunique        Mansfield Su           26.07      26.01

— Giles, Ja’Lyric              Mansfield Le           25.86        DNS

— Reed, Tianna                 Mansfield Ti           26.07        DNS

 

Women 400 Meter Dash UIL 10-5A

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Terrell, Tatyana             Mansfield Su           56.04      56.14q  1

2 Atlas, Tylantiss             Lancaster              55.57      56.80q  3

3 Gillespie, Denicia           Lancaster              57.38      57.25q  1

4 Ford, Ariel                  Mansfield La         55.87      57.49q  2

5 Coleman, Taylor              Mansfield Ti           58.46      57.87q  3

6 Johnson, Makaiya             Mansfield La         1:00.90    1:00.51q  1

7 Clerkley, Essence           WAXAHACHIE           1:01.12    1:00.85q  2

8 Feyisetan, Michelle          Mansfield Su         1:00.98    1:01.06q  1

9 Turner, Harmoni              Mansfield Le           59.00    1:01.98q  3

10 Brown, Cianna                Mansfield Ti         1:00.10    1:02.65   2

11 Handy, Shaelyn              Mansfield La         1:02.65    1:02.74   1

12 Rodgers, Samatha             Midlothian           1:05.86    1:02.99   2

13 Boisvert, Brooke             Midlothian           1:03.87    1:03.60   3

14 Freeman, Helen               Mansfield Su         1:03.63    1:04.74   2

15 Adedoyin, Faith              Mansfield Le         1:02.45    1:04.80   2

16 Sorrels, Tori                Midlothian           1:04.34    1:05.55   3

17 Darden, Sausha               Mansfield Le         1:02.00    1:05.70   3

— Ward, Aysia                  Lancaster              58.00         FS   2

— Robinson, London             Mansfield Ti         1:02.20        DNS   3

— Volentine, Caitlynn         WAXAHACHIE           1:03.21        DNS   1

 

Women 400 Meter Dash UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Ford, Ariel                  Mansfield La           57.49      55.30   10

2 Atlas, Tylantiss             Lancaster              56.80      56.01    8

3 Terrell, Tatyana             Mansfield Su           56.14      56.45    6

4 Coleman, Taylor              Mansfield Ti           57.87      56.74    4

5 Gillespie, Denicia           Lancaster              57.25      57.15    2

6 Johnson, Makaiya             Mansfield La         1:00.51      59.94    1

7 Feyisetan, Michelle          Mansfield Su         1:01.06    1:01.94

— Clerkley, Essence           WAXAHACHIE           1:00.85        DNS

— Turner, Harmoni              Mansfield Le         1:01.98        DNS

 

Women 800 Meter Run UIL 10-5A

===================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

1 Atlas, Tylantiss             Lancaster            2:25.25    2:20.12   2  10

2 Claude, Lindsey              Mansfield Su         2:21.10    2:22.01   2   8

3 Hayes, Taylor                Mansfield La         2:17.00    2:22.72   2   6

4 Parks, Atianna               Lancaster            2:22.95    2:22.94   2   4

5 Turner, Harmoni              Mansfield Le         2:24.00    2:27.11   2   2

6 Strong, Tierra               Lancaster            2:26.46    2:29.58   2   1

7 Feyisetan, Michelle          Mansfield Su         2:29.69    2:31.11   2

8 Stevenson, Raven             Mansfield Ti         2:36.00    2:33.89   1

9 Shafer, Kaliey               Midlothian           2:35.30    2:34.95   1

10 Scarbrough, Jasmine          Mansfield Ti         2:37.00    2:35.97   1

11 Gray, Danielle               Mansfield Su         2:30.94    2:36.03   1

12 Jackson, India               Mansfield Le         2:37.00    2:38.00   1

13 Samperio, Audrey             WAXAHACHIE           2:31.01  2:47.32   1

14 Whitworth, Abby              Midlothian           2:40.06    2:54.89   1

 

Women 1600 Meter Run UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School                Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Finnestad, Keila             Midlothian           5:32.20    5:28.29   10

2 Parks, Atianna               Lancaster            5:33.31    5:34.75    8

3 Hayes, Taylor                Mansfield La         5:40.80    5:36.35    6

4 Jackson, Shantierra          Lancaster            5:55.06    5:40.67    4

5 Seder, Veronica              Mansfield La         5:43.40    5:41.27   2

6 Shafer, Kaliey               Midlothian           5:41.64    5:41.93    1

7 Doublet, Lauryn              Mansfield Su         5:36.93    5:42.44

8 Otakpor, Mackenzie           Mansfield La         5:42.27    5:47.73

9 Yarbrough, Katherine         Midlothian           5:48.89    5:51.33

10 Richardson, Catherine        Mansfield Le         5:37.41    5:52.02

11 Turner, Harmoni              Mansfield Le         5:40.00    5:52.92

12 Stevenson, Raven             Mansfield Ti        5:55.00    5:54.25

13 Jackson, Alexus              Mansfield Su         5:42.18    5:55.26

14 Mendoza, Yajaira             Mansfield Su         5:51.06    5:58.02

15 Scarbrough, Jasmine          Mansfield Ti         5:58.00    5:58.03

16 Longoria, Alexis             Lancaster            6:03.02    6:00.30

17 Jackson, India               Mansfield Le         5:50.00    6:00.87

18 Samperio, Audrey             WAXAHACHIE           6:11.21    6:19.52

 

Women 3200 Meter Run UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Finnestad, Keila             Midlothian          12:10.50   11:58.59   10

2 Jackson, Shantierra          Lancaster           12:41.66   12:14.75    8

3 Seder, Veronica              Mansfield La        12:46.14   12:26.27    6

4 Hayes, Taylor                Mansfield La        11:55.76   12:29.69    4

5 Doublet, Lauryn              Mansfield Su        12:26.80   12:36.35    2

6 Otakpor, Mackenzie           Mansfield La        12:37.00   12:44.53    1

7 Richardson, Catherine        Mansfield Le        12:16.77   12:53.90

8 Yarbrough, Katherine         Midlothian          12:52.20   13:00.73

9 Jackson, Alexus              Mansfield Su        12:54.67   13:14.22

10 Longoria, Alexis             Lancaster           13:40.11   13:18.42

11 Samperio, Audrey             WAXAHACHIE         14:20.61   13:24.58

12 Madison, LeeAsha             Lancaster           13:31.75   13:57.79

 

Women 100 Meter Hurdles UIL 10-5A

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Glenn, Kyla                  Lancaster              13.64      14.14q  1

2 Smith, Kiara                 Lancaster              15.50      14.86q  1

3 Babers, Madison             WAXAHACHIE             15.35      14.93q  1

4 Adeoye, Elizabeth            Mansfield Su           15.23      15.23q  2

5 Tubbs, Taziana               Mansfield Su           16.11      16.11q  2

6 Jones, Jamara                Mansfield La           16.52      16.52q  2

7 Collins-Johnson, Adara       Midlothian             16.86      17.04q  1

8 Ross, Rayna                 WAXAHACHIE             18.23      18.23q  2

— Hollis, Jayla                Lancaster              13.68         DQ   2

— Balderrama, Cristina         Midlothian             17.27        DNS   1

 

Women 100 Meter Hurdles UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Glenn, Kyla                  Lancaster              14.14      13.69   10

2 Smith, Kiara                 Lancaster              14.86      14.61    8

3 Tubbs, Taziana               Mansfield Su           16.11      15.21    6

4 Babers, Madison             WAXAHACHIE             14.93      15.27    4

5 Adeoye, Elizabeth            Mansfield Su           15.23      15.33    2

6 Jones, Jamara                Mansfield La           16.52      15.69    1

7 Collins-Johnson, Adara       Midlothian            17.04      16.71

8 Ross, Rayna                 WAXAHACHIE             18.23      18.14

 

Women 300 Meter Hurdles UIL 10-5A

============================================================================

Name                    Year School                Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Adeoye, Elizabeth            Mansfield Su           45.98      45.98q  2

2 Smith, Kiara                 Lancaster              46.43      46.43q  1

3 Miles, Nadia                 Lancaster              46.44      46.44q  1

4 Tubbs, Taziana               Mansfield Su           47.57      47.57q  2

5 Jones, Jamara                Mansfield La           47.58      47.58q  2

6 Horn, Leearia                Lancaster              48.47      48.47q  1

7 Babers, Madison             WAXAHACHIE             48.52      48.52q  1

8 Ross, Rayna                 WAXAHACHIE             49.55      49.55q  2

9 Myers, Anna                Midlothian             51.54      51.54q  1

— Balderrama, Cristina         Midlothian             50.03        DNS   2

 

Women 300 Meter Hurdles UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Adeoye, Elizabeth            Mansfield Su           45.98      45.14   10

2 Smith, Kiara                 Lancaster              46.43      45.68    8

3 Tubbs, Taziana               Mansfield Su           47.57      46.56    6

4 Miles, Nadia                 Lancaster              46.44      47.39    4

5 Jones, Jamara                Mansfield La           47.58      47.56    2

6 Myers, Anna                  Midlothian             51.54      50.13    1

7 Babers, Madison             WAXAHACHIE             48.52      51.16

8 Ross, Rayna                 WAXAHACHIE             49.55      51.48

— Horn, Leearia                Lancaster              48.47        DNF

 

Women 4×100 Meter Relay UIL 10-5A

================================================================================

School                                              Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Mansfield Lake Ridge  ‘A’                           47.80      45.92   20

1) Moore, Jasmine                2) Ford, Ariel

3) Brooks, Shelby                  4) Rowe, Kelly

5) Wright, Nyana                   6) Bullock, Valencia

2 Lancaster  ‘A’                                      47.03      47.11   16

1) Stewart, Daria                  2) Hardy, Tori

3) Glenn, Kyla                     4) Long, Matiya

5) Hollis, Jayla                   6) Ward, Aysia

3 Mansfield Timberview  ‘A’                           48.08      47.12   12

1) Johnson, Kendall                2) Nwonumah, Katelyn

3) Higgs, Taylor                   4) Coleman, Taylor

5) Jackson, Destiny                6) Reed, Tianna

4 Mansfield Legacy  ‘A’                               48.75      47.61    8

1) Noel, Maquela                   2) Giles, Ja’Lyric

3) Turner, Lyric                   4) Giles, Ja’Leesa

5 Mansfield Summit  ‘A’                               47.84      47.73    4

1) Allison, Christina              2) Johnson, Destiny

3) Terrell, Tatyana                4) Harper, Jade

5) Wonganya, Janelle               6) Billingsly, Imunique

6 Midlothian  ‘A’                                     50.25      49.32    2

1) Bivins, Aaliyah                 2) Tometi, Angela

3) Stepney, Kyra                   4) Omehe, Ashley

5) Strickland, Tkai                6)

7 Red Oak  ‘A’                                        50.49      49.83

1) Clark, Shayla                   2) McRuffin, Kennedy

3) Sauls, Danielle                 4) Lang, Tandra’

8 WAXAHACHIE ‘A’                                     51.25      50.31

1) Sharp, Keyira                   2) Keith, Naijah

3) Volentine, Caitlynn            4) Granger, Tinka

5) Jefferson, Marche               6) Clerkley, Essence

 

Women 4×200 Meter Relay UIL 10-5A

================================================================================

School                                              Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Lancaster  ‘A’                                    1:37.97    1:38.52   20

1) Brown, Kiara                    2) Glenn, Kyla

3) Hardy, Tori                     4) Long, Matiya

5) Hollis, Jayla                   6) Ward, Aysia

2 Mansfield Summit  ‘A’                             1:43.03    1:41.73   16

1) Allison, Christina              2) Terrell, Tatyana

3) Harper, Jade                    4) Billingsly, Imunique

5) Johnson, Destiny                6) Wonganya, Janelle

3 Mansfield Timberview  ‘A’                         1:43.01    1:42.32   12

1) Nwonumah, Katelyn               2) Higgs, Taylor

3) Reed, Tianna                    4) Johnson, Kendall

5) Smith, Angel                    6) Coleman, Taylor

4 Midlothian  ‘A’                                   1:47.68    1:43.90    8

1) Strickland, Tkai                2) Tometi, Angela

3) Stepney, Kyra                   4) Omehe, Ashley

5) Bivins, Aaliyah                 6)

5 Mansfield Lake Ridge  ‘A’                         1:41.00    1:45.03    4

1) Bullock, Valencia               2) Moore, Jasmine

3) Brooks, Shelby                  4) Rowe, Kelly

5) Wright, Nyana                   6) Ford, Ariel

6 WAXAHACHIE ‘A’                                   1:45.59    1:46.41    2

1) Wells, Allison                  2) Jefferson, Marche

3) Keith, Naijah                   4) Clerkley, Essence

5) Babers, Adayshia                6) Volentine, Caitlynn

7 Red Oak  ‘A’                                      1:47.98    1:46.47

1) McRuffin, Kennedy               2) Lang, Tandra’

3) Sauls, Danielle                 4) Clark, Shayla

8 Mansfield Legacy  ‘A’                             1:46.00    1:46.84

1) Darden, Rachel                  2) Bobo, Taylor

3) Abram, Sarah                    4) Turner, Lyric

 

Women 4×400 Meter Relay UIL 10-5A

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Lancaster  ‘A’                                    3:43.66    3:47.72   20

1) Ward, Aysia                     2) Atlas, Tylantiss

3) Brown, Kiara                    4) Gillespie, Denicia

5) Hollis, Jayla                   6) Strong, Tierra

2 Mansfield Lake Ridge  ‘A’                        3:51.00    3:51.65   16

1) Moore, Jasmine                  2) Brooks, Shelby

3) Johnson, Makaiya                4) Ford, Ariel

5) Hayes, Taylor                   6) Bullock, Valencia

3 Mansfield Summit  ‘A’                             3:55.86    4:01.46   12

1) Adeoye, Elizabeth               2) Terrell, Tatyana

3) Claude, Lindsey                 4) Feyisetan, Michelle

5) Gray, Danielle                  6) Freeman, Helen

4 Mansfield Timberview  ‘A’                         4:22.00    4:04.26    8

1) Brown, Cianna                   2) Nwonumah, Katelyn

3) Johnson, Kendall              4) Reed, Tianna

5) Coleman, Taylor                 6) Allen, Luighseach

5 WAXAHACHIE ‘A’                                   4:09.12    4:11.39    4

1) Wells, Allison                  2) Babers, Madison

3) Grant, Destinne                 4) Clerkley, Essence

5) Volentine, Caitlynn             6) Jefferson, Marche

6 Midlothian  ‘A’                                   4:24.69    4:12.93    2

1) Boisvert, Brooke                2) Sorrels, Tori

3) Myers, Anna                     4) Rodgers, Samatha

7 Mansfield Legacy  ‘A’                             4:03.00    4:17.52

1) Bobo, Taylor                    2) Abram, Sarah

3) Turner, Lyric                   4) Adedoyin, Faith

 

Women High Jump UIL 10-5A

================================================================================

Opening Heights 4’6

Name                  Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Mokoko, Julia                Mansfield Su         5-02.00    5-02.00   10

2 Gillespie, Denicia          Lancaster            5-04.00    4-10.00    8

3 Clerkley, Essence           WAXAHACHIE           4-10.00    4-10.00    6

4 Atlas, Tylantiss             Lancaster            5-00.00    4-10.00    4

5 Smith, Jasmine               Lancaster          4-10.00    4-08.00    2

6 Adeoye, Elizabeth            Mansfield Su         5-00.00    4-08.00    1

7 Rodgers, Lindsey             Midlothian           4-08.00    4-06.00

— Williams, Kailyn             Mansfield Ti         5-02.00      DNS

 

Women Pole Vault UIL 10-5A

================================================================================

Opening  Heights  7′-0″

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Kinsel, Jordan               Mansfield Su        10-00.00   10-00.00   10

2 Aldridge, Camryn             Mansfield Su        10-00.00   10-00.00    8

3 Bosecker, Kristen            Mansfield Le         8-00.00    9-06.00    6

4 White-Calhoun, Cornesia      Lancaster            9-00.00    9-00.00    4

5 Martin, Hannah               Mansfield Su         8-06.00    8-00.00    2

6 Miles, Nadia                 Lancaster            7-06.00    7-06.00    1

7 Puryear, Damya               Lancaster            7-00.00    7-00.00

 

Women Long Jump UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School                Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Moore, Jasmine               Mansfield La        19-11.50   19-11.50   10

2 Bullock, Valencia            Mansfield La        19-00.00   19-03.00    8

3 Billingsly, Imunique         Mansfield Su        18-03.50   18-04.00    6

4 Ward, Aysia                  Lancaster           18-11.00   17-11.00    4

5 Johnson, Kendall             Mansfield Ti        18-01.00   17-07.00    2

6 Coleman, Taylor              Mansfield Ti        18-01.00   17-03.75    1

7 Rodgers, Samatha             Midlothian          16-06.50   17-00.00

8 Higgs, Taylor                Mansfield Ti        18-01.50   16-10.50

9 Darden, Rachel               Mansfield Le        16-08.00   16-09.25

10 Brown, Kiara                 Lancaster           17-01.00   16-07.75

11 Granger, Tinka               WAXAHACHIE         15-05.00   16-06.50

12 Glenn, Kyla                  Lancaster           17-11.50   16-04.25

13 Rowe, Kelly                  Mansfield La        17-03.50   16-03.75

14 Buchanan, Kelby              Midlothian          16-05.00   15-11.00

15 Keith, Naijah               WAXAHACHIE         14-10.00   14-11.50

16 Turner, Lyric                Mansfield Le        18-02.00   14-11.00

17 Sharp, Keyira               WAXAHACHIE         14-07.25   14-08.50

— Wonganya, Janelle            Mansfield Su        16-03.00        SCR

 

Women Triple Jump UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Moore, Jasmine               Mansfield La        41-07.00   42-01.75   10

2 Brown, Kiara                 Lancaster           37-05.50   39-10.50    8

3 Bullock, Valencia            Mansfield La        39-07.75   39-01.00    6

4 Coleman, Taylor              Mansfield Ti        35-07.75   37-07.75    4

5 Turner, Lyric                Mansfield Le        36-00.00   37-07.75    2

6 Darden, Rachel               Mansfield Le        37-06.00   37-06.25    1

7 Rodgers, Samatha             Midlothian          35-01.50   36-08.00

8 Strong, Tierra               Lancaster           34-11.00   35-10.00

9 Handy, Shaelyn               Mansfield La        36-06.00   35-04.00

10 Billingsly, Imunique         Mansfield Su        35-01.75   34-11.00

11 Ward, Aysia                  Lancaster           33-01.00   34-03.00

12 Turner, Harmoni              Mansfield Le        35-05.00   33-07.00

13 Freeman, Helen               Mansfield Su        34-11.75   32-08.75

14 Volentine, Caitlynn         WAXAHACHIE         31-04.00   28-10.50

— Wells, Allison               WAXAHACHIE         30-05.00        DNS

— Clerkley, Essence           WAXAHACHIE         32-10.00        DNS

— Buchanan, Kelby              Midlothian        33-00.00        DNS

 

Women Shot Put UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Ette, Faith                  Mansfield La        44-11.00   42-04.50   10

2 Thompson, ShaQuoria         WAXAHACHIE         37-10.00   38-02.50    8

3 Baxter, Maghan               WAXAHACHIE         37-06.00   35-07.00    6

4 Green, Delana               WAXAHACHIE         35-07.00   35-03.00    4

5 King, Craijera               Mansfield Su        36-08.00   34-11.00    2

6 Elem, Joycelyn               Mansfield Le        30-05.50   33-06.50    1

7 Sneed, Alexais               Mansfield Ti        32-03.50   32-11.50

7 Lampkins, Brittany           Midlothian          30-03.75   32-11.50

9 Capell, Georiga              Midlothian          35-07.00   32-09.00

10 Murray, Chelsea              Mansfield Le        33-08.00   32-01.75

11 Napier, Maia                 Mansfield Ti        30-09.50   32-01.50

12 Houser, Bryanna              Mansfield Su        32-09.00   31-10.75

13 Jefferson, Joyelle           Lancaster          32-08.00   31-09.00

14 Chandler, Tyra               Lancaster           32-00.00   31-04.00

15 Beasley, Ky’lria             Mansfield Le        32-10.00   29-11.50

— Jones, Iyiah                 Lancaster           32-05.00        DNS

 

Women Discus Throw UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Bulai, Avisake               Midlothian            140-08     143-06   10

2 Thompson, ShaQuoria         WAXAHACHIE           117-06     117-02    8

3 Green, Delana               WAXAHACHIE           117-01     110-09    6

4 Olayiwola, Taiwo-Bayonle     Mansfield La          119-00     109-02    4

5 Feyisetan, Michelle          Mansfield Su           98-02     107-00    2

6 Baxter, Maghan               WAXAHACHIE           103-06     100-02    1

7 Ette, Faith                  Mansfield La          110-00      98-05

8 Capell, Georiga              Midlothian          91-05.50      98-03

9 Wells, Jaela                 Mansfield Su           91-08      91-02

10 Elem, Joycelyn               Mansfield Le          101-11      90-01

11 Chandler, Tyra               Lancaster              92-01      88-03

12 Jefferson, Joyelle           Lancaster           01-06.50      85-08

13 Murray, Chelsea              Mansfield Le           89-07      83-06

14 Beasley, Ky’lria             Mansfield Le           79-00      81-09

15 Sneed, Alexais               Mansfield Ti           99-00      74-06

16 King, Craijera               Mansfield Su           92-00      72-02

— Price, Jada                  Midlothian             95-07        SCR

— Napier, Maia                 Mansfield Ti          103-08        SCR

— Jones, Iyiah                 Lancaster              61-02        DNS

 

Boys 100 Meter Dash Junior Varsity

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Amaka, Daniel                Mansfield Ti           11.31      11.46q  3

2 McGriff, Zayron              Mansfield Le           12.50      11.54q  3

3 Jackson, Levone              Mansfield La           11.61      11.57q  3

4 Toliver, Xavier              Mansfield Su         11.60      11.58q  2

5 Chambers, TaDareion          Lancaster              11.90      11.62q  3

6 Hawkins, Ethan               Red Oak                11.44      11.63q  1

7 Crocker, Brandon             Mansfield Su           11.40      11.64q  2

8 Hicks, Samuel                Mansfield Ti           12.51      11.69q  2

9 Owoyele, David               Mansfield Su           11.67      11.69q  3

10 Cooks, Trey                 WAXAHACHIE             11.80      11.73   1

11 Carter, Ahman              Mansfield La           11.80      11.76   2

11 Davison, Jordan              Lancaster              11.55      11.76   1

13 Sterns, Josh                 WAXAHACHIE             12.30      11.76   2

14 Wright, Randy                Mansfield Le           12.30      11.76   1

15 Boldon, Jeremiah             Midlothian             12.08      11.78   1

16 Alexander, Quavion           Lancaster              11.75      11.94   2

17 Morgan, Davante              Mansfield La           11.80    11.95   1

18 Benham, Darius               Midlothian             12.86      11.96   2

19 Cavender, Jack               Midlothian             12.31      12.09   3

20 Tennyson, Kavarus            Red Oak                12.75      12.15   1

21 Mason, D’Tyler               WAXAHACHIE             11.83      12.17   3

22 Ballard, Michael             Mansfield Ti           11.91      12.37   2

23 Watkins, Jordan              Mansfield Le           12.70      12.69   1

 

Boys 100 Meter Dash Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Toliver, Xavier              Mansfield Su           11.58      11.31   10

2 Hawkins, Ethan               Red Oak                11.63      11.34    8    11.333

3 Amaka, Daniel                Mansfield Ti           11.46      11.38    6    11.377

4 Jackson, Levone              Mansfield La           11.57      11.45    4    11.445

5 Crocker, Brandon             Mansfield Su           11.64      11.46    2    11.457

6 Hicks, Samuel                Mansfield Ti           11.69      11.48    1  11.473

7 McGriff, Zayron              Mansfield Le           11.54      11.66

8 Chambers, TaDareion          Lancaster              11.62      11.80

9 Owoyele, David               Mansfield Su           11.69      12.02

 

Boys 200 Meter Dash Junior Varsity

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Sneed, Stacy                 Mansfield Ti           22.87      22.52q  3

2 Sneed, Dequavas              Lancaster              23.24      22.75q  1

3 Daniels, Jeremiah            Mansfield Le           23.50      22.94q  2

4 Johnson, Keylan              Mansfield La           22.90      23.12q  2

5 Richardson, Demani           WAXAHACHIE             23.50      23.16q  3

6 Stephenson, Darion           Mansfield La           24.10      23.27q  1

7 Blair, Zion                  Red Oak                23.88      23.33q  1

8 Odhams, Zimbalist            Mansfield La           23.89      23.52q  2

9 Gainus, Omarii               Mansfield Su           23.70      23.67q  2

10 Blunt, John                  Mansfield Ti           24.05      23.79   3

11 Awotoye, Joshua              Mansfield Su           24.60      23.83   2

12 Cooks, Trey                 WAXAHACHIE             23.60      24.04   3

13 Johnson, J’Tyviea            Lancaster              25.00      24.11   2

14 McGriff, Zayron              Mansfield Le           25.00      24.17   3

15 Oladeji, Sam                 Mansfield Ti           24.05      24.30   2

16 Richard, Andonte’            Red Oak                24.00      24.42   3

17 Mason, D’Tyler              WAXAHACHIE             23.80      24.42   1

18 Tennyson, Kavarus            Red Oak                24.22      24.50   1

19 Chaney, Dante                Mansfield Su           25.70      24.66   1

20 McCoy, Jeremy                Midlothian            27.00      24.96   2

21 Watkins, Jordan              Mansfield Le           25.00      26.30   3

22 Mendoza, Anthony             Midlothian             27.27      26.45   3

— Dockery, Jaiden              Lancaster              23.50        FS   1

— Barton, Peyton               Midlothian             26.58        DNS   1

 

Boys 200 Meter Dash Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School              Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Sneed, Stacy                 Mansfield Ti           22.52      22.56   10

2 Daniels, Jeremiah            Mansfield Le         22.94      22.81    8

3 Richardson, Demani           WAXAHACHIE             23.16      22.98    6

4 Johnson, Keylan              Mansfield La           23.12      23.21    4

5 Sneed, Dequavas              Lancaster              22.75      23.42    2

6 Odhams, Zimbalist            Mansfield La           23.52      23.51    1

7 Gainus, Omarii               Mansfield Su           23.67      23.70

8 Stephenson, Darion           Mansfield La           23.27      23.82

9 Blair, Zion                  Red Oak                23.33      23.86

 

Boys 400 Meter Dash Junior Varsity

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Jones-Wallace, Dimetrick     Lancaster              51.47      51.09q  2

2 Williams, Cedric             Mansfield Le           50.80      51.74q  3

3 Stapleton, Deandre           Mansfield La           53.10      51.81q  2

4 Wright, Slavoski             Mansfield Ti           52.62      52.00q  3

5 Mick, Austin                 WAXAHACHIE             52.50      52.23q  2

6 Young, Dominique            Lancaster              52.49      52.54q  1

7 Rhodes, Ashire               Mansfield Ti           51.98      52.92q  1

8 Smith, Estavius              Red Oak                56.20      52.93q  3

9 Lambatan, Joshua             Mansfield Su          53.96      53.62q  3

10 Davis, Kameron               Mansfield La           55.10      53.85   2

11 Daniels, Jeremiah            Mansfield Le           53.50      54.05   1

12 Bettis, Maurice              Mansfield Su           55.80      54.08   2

13 Green, Barry                 Lancaster              53.50      54.46   2

14 Awotoye, Joshua              Mansfield Su           57.11      54.90   1

15 Wingfield, Victor            Mansfield La           55.00      54.90   3

16 Calhoun, Devin               Red Oak                55.19      55.27   1

17 Whitars, Ethan               WAXAHACHIE             53.30      55.89   1

18 DeLeon, Jay                  Midlothian             55.54      56.65   1

19 Blanco, Nicholas             Mansfield Ti           57.10      57.43   2

20 Gousman, Damon               Red Oak                57.39      57.51   1

21 Alexander, Jeff             WAXAHACHIE             53.00      58.50   3

22 El, Assan                    Mansfield Le           56.00    58.99   3

 

Boys 400 Meter Dash Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Williams, Cedric             Mansfield Le           51.74      49.73   10

2 Jones-Wallace, Dimetrick     Lancaster              51.09      50.51    8

3 Stapleton, Deandre           Mansfield La           51.81      50.87    6

4 Wright, Slavoski             Mansfield Ti           52.00      51.61    4

5 Rhodes, Ashire               Mansfield Ti           52.92      51.96    2

6 Mick, Austin                WAXAHACHIE             52.23      52.07    1

7 Young, Dominique             Lancaster              52.54      52.68

8 Lambatan, Joshua             Mansfield Su           53.62      52.88

9 Smith, Estavius              Red Oak              52.93      53.06

 

Boys 800 Meter Run Junior Varsity

===================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

1 Wright, Slavoski             Mansfield Ti         2:02.30    2:03.40   2  10

2 Rhodes, Ashire               Mansfield Ti         2:03.30    2:05.74   2   8

3 James, Zion                Lancaster            2:10.33    2:06.76   2   6

4 Harrison, Jared              Mansfield La         2:09.00    2:06.90   2   4

5 Green, Barry                 Lancaster            2:08.24    2:08.31   2   2

6 Burrell, Javien            Lancaster            2:10.00    2:08.87   2   1

7 Merriweather, Tyrik          Mansfield Su         2:18.00    2:09.81   1

8 Molina, Samuel               WAXAHACHIE           2:13.00    2:10.52   2

9 Williams, Abel               Mansfield La         2:13.01    2:14.22   2

10 Simmons, Javen               Red Oak              2:14.41    2:15.37   2

11 Blanco, Nicholas             Mansfield Ti         2:12.23    2:15.77   2

12 Jinanwa, Kelechi             Mansfield Su         2:15.22    2:16.50   1

13 El, Assan                    Mansfield Le         2:23.69    2:16.61   1

14 Owens, Billy                 Midlothian           2:17.41    2:18.94   1

15 Anthony, Jaylon              Mansfield La         2:15.00    2:24.91   2

16 Ashby, Landen                Mansfield Su         2:33.00    2:26.78   1

17 Davis, Trent                 Midlothian           2:50.00    2:26.97   1

18 Flores, Mark                 Red Oak              2:27.04    2:29.22   1

19 Espinoza, Joel              Mansfield Le         2:20.00    2:31.42   1

20 Davis, Clyde                 Mansfield Le         2:20.00    2:37.34   1

21 Maldonado, Kyle              Midlothian           2:40.17    2:38.82   1

22 Jiravipapan, Yodsapat       WAXAHACHIE         2:26.00    2:41.87   1

— Smith, Estavius              Red Oak              2:45.00        DNS   1

 

Boys 1600 Meter Run Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Merriweather, Tyrik          Mansfield Su         4:45.00    4:48.00   10

2 Brubaker, Tristan            Midlothian          4:47.40    4:54.90    8

3 Agular, Rafael               WAXAHACHIE           5:32.73    4:57.57    6

4 Flores, Sergio               Red Oak              1:00.00    4:58.48    4

5 Grace, Cameron               Lancaster            5:12.07    5:03.56    2

6 Darden, Zane                 Mansfield La         5:05.00    5:03.94    1

7 Batcer, Noah                 Mansfield Le         5:32.41    5:04.47

8 Troutt, Sam                  Mansfield Le         5:18.00    5:05.78

9 Burrell, Javien              Lancaster            5:15.00    5:07.66

10 Jinanwa, Kelechi             Mansfield Su         5:09.92    5:09.80

11 Blanco, Nicholas             Mansfield Ti         5:16.93    5:09.86

12 James, Jacob                 Mansfield La         5:24.93    5:10.84

13 Staggs, Tanner               Mansfield Ti         5:15.22    5:13.83

14 Feyisetan, Michael           Mansfield Su         5:39.59    5:15.21

15 Eager, Chuck                 Mansfield La         5:31.38    5:15.86

16 Garcia, Fabian               Red Oak              5:40.12    5:17.09

17 Owens, Billy                 Midlothian           5:20.72    5:20.71

18 Stout, William               Midlothian           5:21.73    5:21.11

19 Payne, Charles              Red Oak              1:00.00    5:31.37

20 Espinoza, Joel               Mansfield Le         5:45.00    5:34.58

21 Hendricks, Jayce             WAXAHACHIE           6:30.00    5:40.71

— Kane, Josh                   WAXAHACHIE          6:43.00        DNS

— Williams, Kameron            Lancaster            5:20.00        DNS

 

Boys 3200 Meter Run Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Merriweather, Tyrik          Mansfield Su        10:50.40   10:25.16   10

2 Agular, Rafael               WAXAHACHIE         11:44.10   11:08.49    8

3 Darden, Zane                 Mansfield La        10:53.23   11:10.27    6

4 Padron, Landon               Mansfield La        11:10.00   11:14.48    4

5 Flores, Sergio               Red Oak              4:00.00   11:15.83    2

6 Brubaker, Tristan            Midlothian          10:59.04   11:15.84    1

7 Batcer, Noah                 Mansfield Le        12:02.53   11:26.66

8 Troutt, Sam                  Mansfield Le        12:00.00   11:27.60

9 Staggs, Tanner               Mansfield Ti        11:30.22   11:28.18

10 Grace, Cameron               Lancaster           11:59.82   11:31.57

11 Deichert, Alexander          Mansfield La        12:04.69   11:43.36

12 Feyisetan, Michael           Mansfield Su        12:31.47   12:01.53

13 Garcia, Fabian               Red Oak             11:20.40   12:18.13

14 Payne, Charles               Red Oak              4:00.00   12:29.97

15 Davidson, Chase              Midlothian          11:48.53   12:34.07

16 Hendricks, Jayce             WAXAHACHIE         13:03.00   13:04.17

17 White, Dae’John              Lancaster           12:00.00   13:05.78

18 Rodriguez, Eduardo           Mansfield Su        12:44.00   13:20.68

— Williams, Kameron            Lancaster           13:00.00        DNS

— Stout, William               Midlothian          11:31.16        DNS

— Kane, Josh                   WAXAHACHIE         13:20.00        DNS

 

Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Porter, Calvion              Mansfield Su           15.84      15.12q  1

2 Patton, Torick               Lancaster              16.00      15.88q  1

3 Troupe, Ralen                Mansfield Le           17.10      16.09q  2

4 Adu, Timothy                 Mansfield La          16.22      16.41q  2

5 Humphrey, MaShawn            Mansfield Ti           16.35      16.72q  1

6 Melson, Jorden               Mansfield Le           17.00      16.90q  1

7 Hannaman, David              Mansfield Le           17.50      16.91q  1

8 Matthews, Anaiah             Mansfield Su           16.80      16.97q  2

9 Crocken, Thatcher            Lancaster              16.66      16.99q  2

10 Whitley, Kaleb               Mansfield La           16.49      18.54   1

11 Mosby, Eric                  Mansfield La           18.10      18.96   2

12 Badgett, Marcus              Red Oak                15.22      19.92   2

13 Burley, Zorian               Red Oak                16.22      20.10   2

— Littleton, Garrett           Midlothian             17.39         DQ   1

— Jones, Tristan               Mansfield Ti           17.03        DNS   2

— Breedlove, Anthony           Lancaster              16.96        DNS   1

 

Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Porter, Calvion              Mansfield Su           15.12      15.18   10

2 Patton, Torick               Lancaster              15.88      15.77    8

3 Troupe, Ralen                Mansfield Le           16.09      15.90    6

4 Adu, Timothy                Mansfield La           16.41      15.95    4

5 Matthews, Anaiah             Mansfield Su           16.97      15.98    2

6 Hannaman, David              Mansfield Le           16.91      16.59    1

7 Humphrey, MaShawn           Mansfield Ti           16.72      16.76

8 Melson, Jorden               Mansfield Le           16.90      16.81

9 Crocken, Thatcher            Lancaster              16.99      17.04

 

Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Patton, Torick               Lancaster              42.59      42.56q  2

2 Matthews, Anaiah             Mansfield Su           42.50      42.98q  1

3 Adu, Timothy                 Mansfield La           42.30      43.15q  1

4 Melson, Jorden               Mansfield Le           42.00      43.28q  2

5 Hannaman, David              Mansfield Le           44.85      43.47q  1

6 Crocken, Thatcher            Lancaster              42.91      43.52q  1

7 Ishmael, JaDyn               Mansfield Le           43.00      43.90q  1

8 Porter, Calvion              Mansfield Su           42.80      43.92q  2

9 Humphrey, MaShawn            Mansfield Ti           43.40      44.70q  2

10 Burley, Zorian               Red Oak                44.95      44.82   2

11 Littleton, Garrett           Midlothian             47.50      45.94   2

12 Whitley, Kaleb               Mansfield La           44.10      46.78   2

13 Badgett, Marcus              Red Oak                44.55      46.78   1

14 Mosby, Eric                  Mansfield La           47.37      49.38   1

— Jones, Tristan               Mansfield Ti           46.10        DNS   2

— Breedlove, Anthony           Lancaster              46.50        DNS   1

 

Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Patton, Torick             Lancaster              42.56      41.04   10

2 Adu, Timothy                 Mansfield La           43.15      41.08    8

3 Hannaman, David              Mansfield Le           43.47      41.66    6

4 Crocken, Thatcher            Lancaster              43.52      41.71    4

5 Porter, Calvion              Mansfield Su           43.92      43.33    2

6 Melson, Jorden               Mansfield Le           43.28      43.39    1

7 Humphrey, MaShawn            Mansfield Ti           44.70      43.42

8 Ishmael, JaDyn               Mansfield Le           43.90      44.82

9 Matthews, Anaiah             Mansfield Su           42.98      48.05

 

Boys 4×100 Meter Relay Junior Varsity

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Mansfield Legacy  ‘A’                               43.70      43.40   20

1) Wright, Randy                   2) Ishmael, JaDyn

3) Wentz, Landon                   4) Williams, Cedric

5) Troupe, Ralen                   6)

2 Mansfield Summit  ‘A’                               44.50      43.58   16

1) Porter, Calvion                 2) Gainus, Omarii

3) Crocker, Brandon                4) Toliver, Xavier

5) Awotoye, Joshua                6) Cotton, Donovan

3 Mansfield Lake Ridge  ‘A’                           44.50      44.00   12

1) Jackson, Levone                 2) Carter, Ahman

3) Odhams, Zimbalist               4) Johnson, Keylan

5) Whitley, Kaleb                  6) Stephenson, Darion

4 Mansfield Timberview  ‘A’                           44.52      44.07    8

1) Amaka, Daniel                   2) Oladeji, Sam

3) Warren, Sterling                4) Sneed, Stacy

5) Harris, Bryce                   6) Blunt, John

5 Lancaster  ‘A’                                      43.30      44.24    4

1) Dockery, Jaiden                2) Davison, Jordan

3) Caples, Latrell                 4) Sneed, Dequavas

6 Red Oak  ‘A’                                        43.89      44.45    2

1) Proche, Jacob                   2) Lee, Tristan

3) Hughes, Roderick                4) Tennyson, Kavarus

5) Hawkins, Ethan                  6)

7 Midlothian  ‘A’                                     46.02      46.36

1) Benham, Darius                  2) Boldon, Jeremiah

3) McCoy, Jeremy                   4) Adams, Logan

— WAXAHACHIE ‘A’                                     44.38        DNF

1) Milliken, Garrett               2) Sterns, Josh

3) Sterns, Jerreth                 4) Richardson, Demani

5) Cooks, Trey                     6) Mason, D’Tyler

 

Boys 4×200 Meter Relay Junior Varsity

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 WAXAHACHIE ‘A’                                   1:35.27    1:31.16   20

1) Milliken, Garrett               2) Sterns, Josh

3) Sterns, Jerreth                 4) Richardson, Demani

5) Cooks, Trey                    6) Mason, D’Tyler

2 Mansfield Timberview  ‘A’                         1:32.88    1:31.28   16

1) Oladeji, Sam                    2) Abubaker, Teslim

3) Warren, Sterling                4) Sneed, Stacy

5) Blunt, John                     6) Harris, Bryce

3 Mansfield Summit  ‘A’                             1:34.70    1:32.47   12

1) Cotton, Donovan                 2) Bettis, Maurice

3) Crocker, Brandon                4) Gainus, Omarii

5) Awotoye, Joshua                 6) Baker, Chris

4 Mansfield Lake Ridge  ‘A’                         1:33.00    1:33.19    8

1) Carter, Ahman                  2) Jackson, Levone

3) Odhams, Zimbalist               4) Johnson, Keylan

5) Stephenson, Darion              6) Davis, Kameron

5 Lancaster  ‘A’                                    1:32.50    1:33.41    4

1) Dockery, Jaiden                 2) Davison, Jordan

3) Caples, Latrell                 4) Sneed, Dequavas

6 Red Oak  ‘A’                                      1:32.20    1:34.23    2

1) Hughes, Roderick                2) Proche, Jacob

3) Lee, Tristan                    4) Blair, Zion

5) Tennyson, Kavarus               6)

7 Mansfield Legacy  ‘A’                            1:35.00    1:34.87

1) Wright, Randy                   2) Wentz, Landon

3) Troupe, Ralen                   4) McGriff, Zayron

5) Ishmael, JaDyn                  6)

8 Midlothian  ‘A’                                   1:38.92    1:38.81

1) Benham, Darius                  2) Boldon, Jeremiah

3) Adams, Logan                    4) McCoy, Jeremy

5) Gilnack, Gage                  6)

 

Boys 4×400 Meter Relay Junior Varsity

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Mansfield Legacy  ‘A’                             3:30.00    3:30.11   20

1) Daniels, Jeremiah               2) Hannaman, David

3) Melson, Jorden                  4) Williams, Cedric

5) Ishmael, JaDyn                  6)

2 Lancaster  ‘A’                                    3:32.00    3:31.17   16

1) Young, Dominique                2) Green, Barry

3) James, Zion                     4) Jones-Wallace, Dimetrick

5) Caples, Latrell                 6)

3 Mansfield Timberview  ‘A’                         3:20.20    3:31.78   12

1) Rhodes, Ashire                  2) Wright, Slavoski

3) Gatson, Donnie                  4) Warren, Sterling

5) Abubaker, Teslim                6) Oladeji, Sam

4 Mansfield Lake Ridge  ‘A’                        3:33.00    3:34.54    8

1) Journey, Yourdon                2) Morgan, Davante

3) Davis, Kameron                  4) Stapleton, Deandre

5) Wingfield, Victor               6) Harrison, Jared

5 Mansfield Summit  ‘A’                             3:34.34    3:36.56    4

1) Lambatan, Joshua                2) Baker, Chris

3) Bettis, Maurice                 4) Matthews, Anaiah

5) Awotoye, Joshua                 6)

6 WAXAHACHIE ‘A’                                   3:42.06    3:36.65    2

1) Mick, Austin                    2) Molina, Samuel

3) Sterns, Jerreth                4) Milliken, Garrett

5) Mason, D’Tyler                  6) Whitars, Ethan

7 Red Oak  ‘A’                                      3:34.22    3:44.30

1) Calhoun, Devin                  2) Simmons, Javen

3) Smith, Estavius                 4) Gousman, Damon

5) Burley, Zorian                  6)

8 Midlothian  ‘A’                                   3:40.50    3:48.84

1) Adams, Logan                    2) DeLeon, Jay

3) Littleton, Garrett              4) Mendoza, Anthony

5) Barton, Peyton                  6)

 

Boys High Jump Junior Varsity

================================================================================

Opening Height 5’4

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Harris, Bryce                Mansfield Ti         6-00.00    6-00.00   10

2 Hartford, Jakobe             Lancaster            5-06.00    6-00.00    8

3 Degray, Jeremy               Lancaster            5-08.00    5-10.00    6

4 Cooks, Trey                  WAXAHACHIE           5-10.00    5-10.00    4

5 Adeyeye, Oreoluwa            Mansfield La         5-10.00    5-08.00    2

6 McDonald, Nick               Mansfield Su         5-06.00    5-08.00    1

7 Rhodes, Ashire               Mansfield Ti         5-08.00    5-06.00

7 Thompson, Xavier             Lancaster            5-06.00    5-06.00

9 Macias, Manex                Mansfield Su         5-06.00    5-04.00

10 Merriweather, Tyrik          Mansfield Su         5-06.00    5-02.00

— Cash, Adam                   Mansfield Ti         5-02.00        SCR

— Gilnack, Gage                Midlothian           5-08.00        SCR

 

Boys Pole Vault Junior Varsity

================================================================================

Opening Hieght 8″6″

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Allen, Zach                  Mansfield La         9-00.00   10-06.00   10

2 Gilnack, Gage                Midlothian          10-00.00   10-06.00    8

3 Fox, William                 Mansfield Su         9-06.00   10-00.00    6

4 Iheanacho, Chideria          Mansfield La         9-00.00   10-00.00    4

5 Littleton, Garrett           Midlothian          10-03.00    9-06.00    1.50

5 Allen, Caison                Mansfield Ti        10-00.00    9-06.00    1.50

7 Canales, Bryan               Mansfield Ti         8-06.00    8-00.00

7 Bowlin, Andrei               Mansfield Ti         9-00.00    8-00.00

 

Boys Long Jump Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Hodges, Joshua               Lancaster           20-10.00   21-11.50   10

2 Caples, Latrell              Lancaster           20-00.00   21-02.75    8

3 Boone, Deanthony             Mansfield Ti        20-04.50   20-09.25    6

4 Stapleton, Deandre           Mansfield La        19-10.00   20-08.00    4

5 Gilnack, Gage                Midlothian          19-01.00   20-05.75    2

6 Hawkins, Adrian              Mansfield La        18-10.00   20-01.25    1

7 Macias, Manex                Mansfield Su        18-04.00   19-04.75

8 Jones-Wallace, Dimetrick     Lancaster           20-00.00   19-04.50

9 Martin, Codis                Mansfield La        19-10.00   19-03.75

10 Whitars, Ethan               WAXAHACHIE         19-06.00   19-01.50

11 Ishmael, JaDyn               Mansfield Le        19-00.00   18-08.00

12 Ardern, Enoch                Mansfield Su        18-01.75   17-11.50

13 Siris, Brendan               Mansfield Su        18-05.00   17-06.75

14 Blunt, John                  Mansfield Ti        18-05.00   16-08.25

— Hicks, Samuel                Mansfield Ti        17-02.00        DNS

 

Boys Triple Jump Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Stapleton, Deandre           Mansfield La        42-01.00   42-06.00   10

2 Bennet, Zeke                 Mansfield La        40-02.00   41-06.75    8

3 Whitars, Ethan               WAXAHACHIE         41-03.00   40-07.75    6

4 Caples, Latrell            Lancaster           38-00.00   40-06.00    4

5 Handy, Donovan               Mansfield La        40-03.00   40-01.00    2

6 Hodges, Joshua               Lancaster           39-11.50   40-00.50    1

7 Oladeji, Sam                 Mansfield Ti        36-03.00   39-10.50

8 Ishmael, JaDyn               Mansfield Le        40-00.00   39-03.00

9 Siris, Brendan               Mansfield Su        39-03.00   38-09.00

10 Jones-Wallace, Dimetrick     Lancaster           38-05.00   37-09.00

11 Cash, Adam                   Mansfield Ti        34-01.50   36-05.00

12 Ardern, Enoch                Mansfield Su        38-03.00   35-04.50

— Boone, Deanthony             Mansfield Ti        41-08.50        SCR

— Macias, Manex              Mansfield Su        40-02.00        SCR

 

Boys Shot Put Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Hanes, Tyler                 Mansfield Su        40-01.00   43-01.50   10

2 Little, Garrett              Mansfield Le        40-00.00   42-00.50    8

3 Cavender, Jack               Midlothian          40-05.50   40-10.00    6

4 Cannon, Mark                 Lancaster           38-05.00   40-09.50    4

5 Massey, Blake                Mansfield Le        40-00.00   40-08.50    2

6 Davis, Tykino                Lancaster           37-02.00   40-08.00    1

7 Ukpong, Kufre                Mansfield Su        40-00.00   40-00.50

8 Daniels, Dawson              Mansfield Le        40-00.00   39-06.50

9 Jackson, Rodney              Midlothian        37-09.25   39-02.50

10 Brobby, Nigel                Mansfield Su        36-01.00   38-11.00

11 Buckley, Byran               Mansfield Ti        37-03.00   38-00.00

12 Lane, Caiyman               WAXAHACHIE         39-06.00   37-10.50

13 Ballard, Michael             Mansfield Ti        39-11.00   36-03.00

14 Thompson, Dylan              Mansfield La        38-07.00   35-07.00

15 Zamora, Manny                Red Oak             35-04.50   35-05.50

16 Chancellor, Isaiah           Lancaster           35-00.00   35-02.50

16 Harris, Anthony              Mansfield Ti        37-00.00   35-02.50

18 Bridges, Fred                Mansfield La        36-11.00   35-01.25

19 Armstrong, Dacorius         WAXAHACHIE         35-03.00   34-07.00

20 Coker, Brennon               Midlothian          33-02.50   31-09.00

21 Muth, Zack                   Mansfield La        38-11.00   31-03.00

22 Jefferson, Lorenzo           Red Oak             22-08.00   25-08.75

— Culver, Casey              WAXAHACHIE         37-04.00        DNS

 

Boys Discus Throw Junior Varsity

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Cannon, Mark                 Lancaster              98-00     133-00   10

2 Little, Garrett              Mansfield Le          110-00     129-07    8

3 Hanes, Tyler                 Mansfield Su          117-03     126-02    6

4 Ballard, Michael             Mansfield Ti          128-01     126-00    4

5 Brown, Peter                 Midlothian          08-00.50     121-03    2

6 Daniels, Dawson              Mansfield Le          106-06     115-03    1

7 Brobby, Nigel                Mansfield Su          112-03     112-03

8 Noiki, Michael               Mansfield Ti        94-02.50     100-05

9 Lane, Caiyman               WAXAHACHIE          100-04      96-02

10 Davis, Avary                 Mansfield Su          110-09      94-08

11 Barron, Daniel               Mansfield Ti           89-00      93-08

12 Gordan, Ronnie               Mansfield La           85-07      92-00

13 Rogers, Caleb                Mansfield La        01-11.50      89-08

14 Henderson, Ladarius         WAXAHACHIE           118-06      88-04

15 Hutchinson, Caleb            Mansfield La           88-07      87-04

16 Pollard, Ian                 Midlothian             85-07      79-08

17 Cellars, Blake               Midlothian             78-00      76-05

18 Chancellor, Isaiah           Lancaster              90-00      68-02

19 Jefferson, Lorenzo           Red Oak             93-03.25      60-03

— Zamora, Manny                Red Oak                99-10        DNS

— Davis, Tykino                Lancaster              95-00        DNS

— Clark, Ralen                 Red Oak                90-10        DNS

— Massey, Blake              Mansfield Le          100-00        DNS

— Culver, Casey               WAXAHACHIE           110-08        DNS

 

Men 100 Meter Dash UIL 10-5A

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Snell, Kenedy               WAXAHACHIE             10.53      10.62q  3

2 Smith, Jais                  Mansfield Le           10.70      10.65q  1

3 Holmes, Cinceir              Mansfield Su           10.76      10.68q  2

4 Knox, Jalen                  Mansfield Ti           10.66      10.83q  1

5 McDonald, Trent              Mansfield Le         10.60      10.96q  2

6 Jessie, LT                   Lancaster              11.10      11.02q  2

7 Luckey, Justin               Lancaster              11.26      11.03q  3

8 Wilson, David                Mansfield La           11.20      11.07q  1

9 Harris, Jerremiah           WAXAHACHIE             10.98      11.12q  3

10 McCarther, Addison           Mansfield La           11.34      11.21   2

11 Johnson, Cornelius           Red Oak                11.59      11.24   3

12 Cooper, Arias              Lancaster              11.20      11.26   1

13 Henking, Jonathon            Mansfield Ti           11.25      11.31   3

14 Gillet, Justin               Mansfield Su           11.40      11.40   1

15 White, Roston                Red Oak                11.22      11.43   2

16 Walker, Cartraven            Mansfield La           11.50      11.44   1

17 Peters, Marco                Midlothian             11.80      11.70   1

18 Johnson, Grant               Mansfield Le           11.50    11.71   2

19 Richardson, Chris            Mansfield Ti           11.66      11.71   2

— Boone, Jeremiah              Red Oak                10.94         FS   3

— Moobe, Oswald                Mansfield Su           11.53        DNS   3

 

Men 100 Meter Dash UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Holmes, Cinceir              Mansfield Su           10.68      10.51   10

2 Smith, Jais                  Mansfield Le           10.65      10.56    8    10.560

3 Snell, Kenedy               WAXAHACHIE             10.62      10.58    6    10.572

4 Jessie, LT                   Lancaster              11.02      10.71    4

5 Knox, Jalen                  Mansfield Ti           10.83      10.78    2

6 Wilson, David                Mansfield La           11.07      10.96    1

7 Luckey, Justin               Lancaster              11.03      11.03

8 Harris, Jerremiah           WAXAHACHIE             11.12      11.08

— McDonald, Trent              Mansfield Le           10.96        DNS

 

Men 200 Meter Dash UIL 10-5A

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Jones, Quenten               Mansfield Su           21.70      21.67q  2

2 Jackson, Tylin               Lancaster              22.42      21.73q  1

3 Knox, Jalen                  Mansfield Ti           21.21      21.86q  3

4 Jones, Williams              Mansfield Su           21.78      21.96q  1

5 Reagor, Jalen               WAXAHACHIE             22.90      22.00q  3

6 Curry, Jeremiah              Mansfield La           22.00      22.06q  1

7 Jackson, Keontrey           WAXAHACHIE             22.50      22.13q  2

8 Holmes, DeMauryon            Mansfield Le           22.30      22.23q  2

9 Washington, Dekedrick        Lancaster              22.25      22.28q  3

10 Johns, Curtis                Mansfield Ti           22.59      22.52   3

11 Bean, Jason                  Mansfield La           22.88      22.67   2

12 Brown, Donavan               Lancaster              22.80      22.68   1

13 Boone, Jeremiah            Red Oak                22.25      22.72   3

14 Sargent, De’veon             WAXAHACHIE             22.50      22.79   1

15 Esters, Zadok                Mansfield Le           22.60      22.83   3

16 Mooring, Noah                Red Oak                23.00      23.23   3

17 Gillet, Justin               Mansfield Su           22.60      23.27   2

18 Williams, Sedrick            Mansfield La           23.50      23.77   2

19 Fricks, Marcus               Mansfield Le           22.70      23.86   1

20 Hervert, Esdras              Midlothian             24.08      24.06   1

21 Russell, Jyron               Mansfield Ti           24.45      26.17   1

— Erskine, Kortlon             Red Oak                22.12        DNS   2

 

Men 200 Meter Dash UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Jones, Quenten               Mansfield Su           21.67      21.32   10

2 Curry, Jeremiah              Mansfield La           22.06      21.49    8

3 Jones, Williams              Mansfield Su           21.96      21.51    6

4 Jackson, Tylin               Lancaster              21.73      21.55    4

5 Knox, Jalen                  Mansfield Ti           21.86      21.58    2

6 Washington, Dekedrick        Lancaster              22.28      22.22    1

7 Holmes, DeMauryon            Mansfield Le           22.23      22.27

— Jackson, Keontrey           WAXAHACHIE             22.13        DNS

— Reagor, Jalen               WAXAHACHIE             22.00        DNS

 

Men 400 Meter Dash UIL 10-5A

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Peterson, Gabriel          Lancaster              48.20      47.93q  3

2 Armstead, Joshua             Mansfield Ti           49.34      49.79q  1

3 Burton, Kadeem               Mansfield Ti           50.64      49.99q  2

4 Nyaoga, Muhammed             Mansfield Ti           49.80      50.00q  2

5 Scott, Chris                 Mansfield La           49.10      50.01q  2

6 Hanshew, Curt                Mansfield Su           51.36      50.23q  1

7 Pruitt, Kyle                 Mansfield Le           49.74      50.24q  1

8 Boyce, Clayton               Midlothian             50.54      50.49q  3

9 Mitchell, Tory               Mansfield La           50.50      50.85q  3

10 Cooper, Arias                Lancaster              53.04      51.09   3

11 Dawson, Deundre              Lancaster              51.00      51.35   1

12 Hines, Dreylan               Mansfield Su           52.60      51.55   1

13 Benner, Noah                 Midlothian             51.52      51.59   2

14 Wofford, Tevin               WAXAHACHIE             52.50      52.14   1

15 Gillet, Justin               Mansfield Su           51.80      53.64   3

16 Ugwu, Emeka                  Mansfield La           51.80      53.82   3

17 Durley, Derius               Red Oak               54.11      54.51   2

18 Brown, Malachi               WAXAHACHIE             53.00      54.99   2

19 Wells, Samuel                Red Oak                54.06      56.05   3

20 Martinez, Anthony           WAXAHACHIE             54.30      56.38   1

— Griffin, Lajon               Red Oak                51.87        DNS   2

 

Men 400 Meter Dash UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School               Prelims   Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Peterson, Gabriel            Lancaster              47.93      47.74   10

2 Pruitt, Kyle                 Mansfield Le           50.24      48.95    8

3 Scott, Chris                 Mansfield La           50.01      49.58    6    49.580

4 Armstead, Joshua             Mansfield Ti           49.79      49.60    4    49.593

5 Burton, Kadeem               Mansfield Ti           49.99     49.60    2    49.600

6 Nyaoga, Muhammed             Mansfield Ti           50.00      49.96    1

7 Hanshew, Curt                Mansfield Su           50.23      50.25

8 Boyce, Clayton               Midlothian             50.49      50.41

9 Mitchell, Tory               Mansfield La           50.85      51.73

 

Men 800 Meter Run UIL 10-5A

===================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

1 Smith, Zion                  Mansfield La         1:56.05    1:57.66   2  10

2 Burton, Kadeem               Mansfield Ti         1:56.10    1:59.36 2   8

3 Rice, Asa                    Mansfield Su         2:04.70    1:59.67   2   6

4 Hanshew, Curt                Mansfield Su         1:59.53    2:00.14   2   4

5 Belk, Bailey                 Midlothian           2:02.90    2:02.17   2 2

6 Bowman, Reece                Mansfield La         1:59.00    2:02.30   2   1

7 Howard, Tyler                Red Oak              2:05.25    2:05.03   1

8 Mitchell, Zachary            Mansfield Su         2:04.40    2:05.46   2

9 Gilliland, Brandon           WAXAHACHIE           2:05.36    2:06.95   1

10 Johnson, Dallas              Mansfield Ti         2:00.30    2:07.21   2

11 Rodriguez, Anthony           Red Oak              2:04.61    2:08.59   2

12 Hollis, Jared               Lancaster            2:10.00    2:09.12   1

13 Staples, Camden              Midlothian           2:07.60    2:10.90   1

14 Kowac, Myrath                Mansfield Le         2:10.00    2:12.62   1

15 Huerta, Ramiro               Midlothian           2:13.65    2:14.75   1

16 Garza, Jonathan              Mansfield Ti         2:12.41    2:16.17   1

17 Daniels, Steven              Lancaster            2:16.81    2:22.37   1

18 King, Detrevior              Lancaster            2:20.00    2:22.77   1

 

Men 1600 Meter Run UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Rice, Asa                    Mansfield Su         4:26.80    4:34.28   10

2 Belk, Bailey                 Midlothian           4:33.08    4:37.78    8

3 Anderson, Matt               Mansfield Su         4:34.29    4:37.99  6

4 Gilliland, Brandon           WAXAHACHIE           4:44.03    4:43.00    4

5 Henderson, Tanner            Midlothian           4:37.30    4:43.07    2

6 McElhanon, Jacob             Midlothian           4:47.57    4:46.08    1

7 Mitchell, Zachary            Mansfield Su         4:50.70    4:48.03

8 Longoria, Raymond            Lancaster            4:49.52    4:48.44

9 Heimbuch, Zach               Red Oak              4:49.32    4:52.73

10 Rodriguez, Anthony           Red Oak              4:49.87    4:53.92

11 Kowac, Myrath                Mansfield Le         4:50.00    5:06.17

12 Garza, Jonathan              Mansfield Ti         5:11.21    5:09.71

— Smith, Zion                  Mansfield La         4:58.54       DNS

— Chilton, Andres              Mansfield Ti         5:21.17        DNS

 

Men 3200 Meter Run UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Rice, Asa                    Mansfield Su         9:48.52    9:51.89   10

2 Longoria, Raymond            Lancaster           10:20.20   10:03.27   8

3 Anderson, Matt               Mansfield Su        10:12.18   10:09.59    6

4 Gilliland, Brandon           WAXAHACHIE         10:31.55   10:12.63    4

5 Henderson, Tanner            Midlothian          10:15.50   10:14.73    2

6 Rueda, Angel                 Mansfield Su        10:38.19   10:22.60    1

7 McElhanon, Jacob             Midlothian          10:32.00   10:29.96

8 Heimbuch, Zach               Red Oak             10:22.34   10:31.79

9 Huerta, Ramiro             Midlothian          10:55.63   10:59.94

— Chilton, Andres              Mansfield Ti        11:47.98        DNS

 

Men 110 Meter Hurdles UIL 10-5A

============================================================================

Name                   Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Stewart-Johnson, Alexand     Mansfield Su           15.09      14.87q  2

2 Trevino, Mark                Mansfield Le           14.57      15.01q  1

3 Knowles, Malik               Mansfield La           15.20      15.16q  2

4 Samek, Nolan                 Midlothian             15.54      15.27q  1

5 Carter, Lance                Mansfield Le           16.20      15.29q  2

6 Obaguedo, Chris              Mansfield Su           15.69      15.31q  2

7 Atkins, Jordan               Mansfield Ti           14.56      15.40q  2

8 Robertson, Deon              Lancaster              14.74      15.61q  1

9 Henderson, Nick             WAXAHACHIE             16.21      15.92q  1

10 Madison, Nyk                 Midlothian             15.93      16.02   1

11 Moore, Ashton               WAXAHACHIE             15.80      16.05   2

12 Wells, Dominique            Lancaster              15.94      16.39   1

13 Boseman, Vincent             Mansfield La           16.00      16.92   2

— Waters, Tyree                Lancaster              15.50         FS   1

— Tutu, Patrick                Mansfield Ti          16.50        DNS   1

 

Men 110 Meter Hurdles UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Atkins, Jordan               Mansfield Ti           15.40      14.73   10

2 Stewart-Johnson, Alexand     Mansfield Su           14.87      14.73    8

3 Trevino, Mark                Mansfield Le           15.01      14.88    6

4 Knowles, Malik               Mansfield La           15.16      14.89    4

5 Obaguedo, Chris              Mansfield Su           15.31      15.20    2    15.200

6 Samek, Nolan                 Midlothian             15.27      15.22    1    15.218

7 Robertson, Deon              Lancaster              15.61      15.23   15.222

8 Carter, Lance                Mansfield Le           15.29      15.47

9 Henderson, Nick             WAXAHACHIE            15.92      16.17

 

Men 300 Meter Hurdles UIL 10-5A

============================================================================

Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

1 Stewart-Johnson, Alexand     Mansfield Su           40.12      40.10q  1

2 Waters, Tyree                Lancaster              40.92      40.11q  1

3 Trevino, Mark                Mansfield Le          38.37      40.57q  2

4 Henderson, Nick             WAXAHACHIE             42.23      41.13q  2

5 Boseman, Vincent             Mansfield La           40.32      41.37q  2

6 Miles, Dimitri               Lancaster              40.50      41.38q  1

7 Carter, Lance                Mansfield Le           41.70      41.59q  1

8 Knowles, Malik               Mansfield La           41.00      41.86q  2

9 Robertson, Deon              Lancaster              39.81      41.97q  1

10 Samek, Nolan                Midlothian             40.34      42.17   2

11 Madison, Nyk                 Midlothian             42.37      42.17   2

12 Atkins, Jordan               Mansfield Ti           41.76      42.66   1

13 Obaguedo, Chris              Mansfield Su           41.23      43.92   2

14 Moore, Ashton               WAXAHACHIE             43.30      44.20   1

— Tutu, Patrick                Mansfield Ti           44.66        DNS   1

 

Men 300 Meter Hurdles UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Trevino, Mark                Mansfield Le           40.57      37.80   10

2 Stewart-Johnson, Alexand     Mansfield Su           40.10      38.85    8

3 Waters, Tyree                Lancaster              40.11      39.46    6

4 Henderson, Nick             WAXAHACHIE            41.13      39.91    4

5 Boseman, Vincent             Mansfield La           41.37      39.95    2

6 Robertson, Deon              Lancaster              41.97      40.92    1

7 Carter, Lance                Mansfield Le           41.59      40.96

8 Knowles, Malik               Mansfield La           41.86      41.65

9 Miles, Dimitri               Lancaster              41.38      42.77

 

Men 4×100 Meter Relay UIL 10-5A

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Mansfield Summit  ‘A’                               41.50      40.87   20

1) Holmes, Cinceir                 2) Johnson, Derek

3) Jones, Williams                 4) Jones, Quenten

5) Gillet, Justin                  6) Moobe, Oswald

2 WAXAHACHIE ‘A’                                    44.38      40.95   16

1) Reagor, Jalen                   2) Snell, Kenedy

3) Sargent, De’veon                4) Jackson, Keontrey

5) Richardson, Demani              6) Sterns, Jerreth

3 Lancaster  ‘A’                                      41.04      40.96   12

1) Luckey, Justin                  2) Hollis, Jordan

3) Bradford, Kevontre              4) Jackson, Tylin

5) Jessie, LT                      6) Peterson, Gabriel

4 Mansfield Legacy  ‘A’                               41.60      41.67    8

1) Fricks, Marcus                  2) Holmes, DeMauryon

3) McDonald, Trent                 4) Smith, Jais

5) Pruitt, Kyle                    6) Johnson, Grant

5 Mansfield Lake Ridge  ‘A’                           42.50      42.22    4

1) Scott, Chris                    2) Wilson, David

3) McCarther, Addison              4) Bean, Jason

5) Mitchell, Tory                  6) Walker, Cartraven

6 Mansfield Timberview  ‘A’                           44.52      42.26    2

1) Henking, Jonathon               2) Johns, Curtis

3) Richardson, Chris               4) Armstead, Joshua

5) Russell, Jyron                  6) Nyaoga, Muhammed

7 Midlothian  ‘A’                                    44.14      43.89

1) Boyce, Clayton                  2) McToy-Lowe, Wesley

3) Barnes, Tyrese                  4) Peters, Marco

 

Men 4×200 Meter Relay UIL 10-5A

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 WAXAHACHIE ‘A’                                  1:35.27    1:26.86   20

1) Reagor, Jalen                   2) Sargent, De’veon

3) Jackson, Keontrey               4) Snell, Kenedy

5) Richardson, Demani              6) Sterns, Jerreth

2 Mansfield Lake Ridge  ‘A’                         1:29.60    1:26.97   16

1) Curry, Jeremiah                 2) Wilson, David

3) McCarther, Addison              4) Bean, Jason

5) Graham, TJ                      6) Walker, Cartraven

3 Mansfield Summit  ‘A’                             1:27.34    1:27.11   12

1) Holmes, Cinceir                 2) Jones, Williams

3) Moobe, Oswald                  4) Jones, Quenten

5) Hines, Dreylan                  6) Johnson, Derek

4 Red Oak  ‘A’                                      1:32.20    1:29.30    8

1) Boone, Jeremiah                 2) Erskine, Kortlon

3) Johnson, Cornelius              4) Mooring, Noah

5) White, Roston                   6)

5 Mansfield Legacy  ‘A’                             1:28.00    1:29.66    4

1) Esters, Zadok                   2) Smith, Jais

3) Johnson, Grant                  4) Session, Kameron

5) Holmes, DeMauryon               6)

6 Mansfield Timberview  ‘A’                        1:32.88    1:29.92    2

1) Atkins, Jordan                  2) Johns, Curtis

3) Henking, Jonathon               4) Nyaoga, Muhammed

5) Richardson, Chris               6) Armstead, Joshua

7 Midlothian  ‘A’                                   1:32.44    1:32.63

1) Hervert, Esdras                 2) McToy-Lowe, Wesley

3) Barnes, Tyrese                  4) Peters, Marco

5) Benner, Noah                    6)

— Lancaster  ‘A’                                    1:25.89        DNF

1) Jessie, LT                      2) Hollis, Jordan

3) Bradford, Kevontre              4) Jackson, Tylin

5) Washington, Dekedrick           6) Luckey, Justin

 

Men 4×400 Meter Relay UIL 10-5A

================================================================================

School                                              Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Lancaster  ‘A’                                    3:13.11    3:15.76   20

1) Peterson, Gabriel               2) Bradford, Kevontre

3) Dawson, Deundre                 4) Hollis, Jordan

5) Jessie, LT                      6) Luckey, Justin

2 Mansfield Lake Ridge  ‘A’                         3:20.90    3:17.86   16

1) Curry, Jeremiah                 2) Mitchell, Tory

3) Bowman, Reece                   4) Scott, Chris

5) Smith, Zion                     6) Boseman, Vincent

3 Mansfield Legacy  ‘A’                            3:19.00    3:21.14   12

1) Carter, Lance                   2) Fricks, Marcus

3) McDonald, Trent                 4) Trevino, Mark

5) Pruitt, Kyle                    6) Esters, Zadok

4 Mansfield Timberview  ‘A’                         3:20.20    3:22.61    8

1) Burton, Kadeem                  2) Knox, Jalen

3) Nyaoga, Muhammed                4) Armstead, Joshua

5) Johns, Curtis                   6) Johnson, Dallas

5 Midlothian  ‘A’                                   3:31.90    3:31.75    4

1) Boyce, Clayton                  2) Benner, Noah

3) Samek, Nolan                    4) Hervert, Esdras

5) McToy-Lowe, Wesley              6)

6 Red Oak  ‘A’                                      3:27.10    3:33.99    2

1) Griffin, Lajon                  2) Durley, Derius

3) Howard, Tyler                   4) Heimbuch, Zach

7 WAXAHACHIE ‘A’                                   3:31.26    3:35.21

1) Wofford, Tevin                  2) Brown, Malachi

3) Martinez, Anthony               4) Henderson, Nick

5) Moore, Ashton                   6)

— Mansfield Summit  ‘A’                             3:25.67         DQ

1) Williams, Malikk                2) Hines, Dreylan

3) Stewart-Johnson, Alexander      4) Hanshew, Curt

5) Gillet, Justin                  6) Moses, Zaimel

 

Men High Jump UIL 10-5A

================================================================================

Opening Heights 5’6″

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Price, Martraviaon           Lancaster            6-04.00    6-06.00   10

2 Graham, TJ                   Mansfield La         6-04.00    6-06.00    8

3 Reagor, Jalen               WAXAHACHIE           6-06.00    6-04.00    6

4 Wofford, Tevin               WAXAHACHIE           6-00.00    6-02.00    4

5 Williams, Langdon            Mansfield La         5-10.00    6-02.00    2

6 Munford, Zahad               Lancaster            6-00.00    5-08.00    1

— Archie, Kaden                Midlothian           6-00.00        DNS

— Moses, Zaimel                Mansfield Su         5-07.00        DNS

 

Men Pole Vault UIL 10-5A

================================================================================

Opening Height 9’6″

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Feliciano, Ethan             Mansfield Ti        14-06.00   14-03.00   10

2 Ayena, Charles               Mansfield Su        12-00.00   12-09.00    8

3 Gallegos, Todd               Mansfield Su        13-00.00   12-00.00    6

4 Frost, Blaze                 Red Oak             11-06.00   12-00.00    4

5 Jeffcoat, Jordan             WAXAHACHIE         11-00.00   11-06.00    2

6 Eugenio, Wilson              Mansfield La        10-00.00   11-00.00    1

7 Molo, Dustin                 Lancaster           11-06.00   11-00.00

8 Madison, Nyk                 Midlothian          11-00.00   11-00.00

— Spillers, Chris              Midlothian           8-06.00        DNS

 

Men Long Jump UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Reagor, Jalen               WAXAHACHIE         23-09.00   25-01.75   10

2 Williams, Langdon            Mansfield La        23-06.00   23-06.00    8

3 Jones, Williams              Mansfield Su        22-10.00   22-11.25    6

4 Steverson, Markeet           Mansfield La        22-10.50   22-11.25    4

5 Butler, Collin               Mansfield La        22-04.50   22-09.75    2

6 Hodges, DeAndre              Lancaster           21-00.00   22-07.25    1

7 Brooks, Treylin              Mansfield Le        21-03.00   22-00.00

8 Snell, Kenedy               WAXAHACHIE         24-02.00   21-04.25

9 Love, Donavan                Lancaster           21-05.25   20-11.25

10 Luckey, Justin               Lancaster           21-11.00   20-10.50

11 McToy-Lowe, Wesley           Midlothian          19-04.00   20-06.25

12 Bamibe, John                 Mansfield Le        18-11.25   19-07.75

13 Madison, Nyk                Midlothian          21-01.00   19-02.75

14 Servier, John                Mansfield Ti        21-07.50   15-08.00

— Moses, Zaimel                Mansfield Su        18-04.00        SCR

— Atkins, Jordan               Mansfield Ti        20-04.00        SCR

— Samek, Nolan                 Midlothian          20-00.00        DNS

— White, Roston                Red Oak             20-04.25        DNS

— Murad, Malik                 Mansfield Le        20-00.00        DNS

— Tutu, Patrick                Mansfield Ti        18-09.00        DNS

 

Men Triple Jump UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Love, Donavan                Lancaster           42-00.00   45-05.00   10

2 Jones, Williams              Mansfield Su        44-01.00   44-04.00    8

3 Graham, TJ                   Mansfield La        44-01.00   43-04.00    6

4 Steverson, Markeet           Mansfield La        45-06.00   43-03.00    4

5 Brooks, Treylin              Mansfield Le        41-00.00   42-06.00    2

6 Hodges, DeAndre              Lancaster           42-06.75   42-03.25    1

7 Bamibe, John                 Mansfield Le        40-02.50   42-01.00

8 Servier, John                Mansfield Ti        40-04.00   40-09.00

9 Moses, Zaimel                Mansfield Su      38-06.00   39-01.00

10 Spillers, Chris              Midlothian          38-07.50   39-00.25

11 Madison, Nyk                 Midlothian          38-10.75   36-01.00

— Jackson, Keontrey           WAXAHACHIE         42-03.00        DNS

— Frost, Blaze                 Red Oak             37-05.00        DNS

— Moobe, Oswald                Mansfield Su        41-04.00        DNS

— Langston, Devon              Mansfield La        42-08.75        DNS

— Tutu, Patrick                Mansfield Ti        38-08.00        DNS

 

Men Shot Put UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Hodgest, Brayden             Mansfield Le        52-10.00   49-02.00   10

2 Steward, Cameron             Red Oak             51-02.00   49-00.00    8

3 Ofori-Nyadu, Noel            Mansfield Ti        51-01.00   46-10.00    6

4 Waters, Juan                 Lancaster           45-00.00   46-00.50    4

5 Pettie, Cody                 Mansfield Su        42-07.00   45-04.00    2

6 High, Caleb                  WAXAHACHIE         45-03.00   43-03.00    1

7 Bragg, Antonio               Mansfield Le        40-00.00   43-03.00

8 Adawi, Amar                  Mansfield Su        41-11.00   42-10.00

9 Franks, Clayton              Mansfield Le      36-07.00   41-11.00

10 Ready, Will                  Mansfield La        39-07.00   40-06.00

11 Mills, Patrick               Midlothian          42-01.75   40-00.50

12 McGruder, Alonzo             WAXAHACHIE         40-06.00   39-10.00

13 Hill, Christian              Lancaster           36-00.00   39-08.50

14 Kiser, Colton               WAXAHACHIE         46-03.00   38-10.00

15 Yussuf, Abdulazeez           Mansfield Su        39-06.25   38-04.50

16 Brown, Addison               Mansfield Ti        42-04.00   37-08.50

17 Mosley, Marland              Red Oak             36-05.00   36-09.00

18 Heitmier, Tate               Mansfield La        39-09.00   35-10.00

19 Picou, Israel                Mansfield La        40-05.00   35-00.00

20 Farnsworth, Michael          Midlothian          38-11.00   34-11.50

— Hines, Jonathan              Red Oak             38-04.00        SCR

— Reed, Javien                 Lancaster           42-05.00        DNS

 

Men Discus Throw UIL 10-5A

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Steward, Cameron             Red Oak               158-08     157-07   10

2 Reed, Javien                 Lancaster           53-04.50     157-06    8

3 Hodgest, Brayden             Mansfield Le          145-03     157-03    6

4 Bowers, Jacob                Midlothian            151-01     155-02    4

5 Bragg, Antonio               Mansfield Le          150-00     154-01    2

6 Graves, John                 Lancaster             135-00     138-00    1

7 Hanes, Jacob                Mansfield Su          138-08     137-09

8 McCray, Jarvis               WAXAHACHIE           120-06     132-05

9 Carlile, Caleb               WAXAHACHIE           133-05     131-01

10 Burns, Derrick               Red Oak             09-09.50     130-07

11 Franks, Clayton              Mansfield Le          123-06     127-03

12 Adams, Austin                Midlothian            126-04     126-05

13 Waters, Juan                 Lancaster             124-00     126-01

14 Ready, Will                  Mansfield La          132-07     124-08

15 Adawi, Amar                  Mansfield Su          134-06     123-05

16 Lodes, Blake                 Mansfield La          119-07     120-04

17 Hines, Jonathan              Red Oak              109-04     119-10

18 Ofori-Nyadu, Noel            Mansfield Ti          153-11     119-04

19 Rolen, Matt                 WAXAHACHIE           126-06     110-10

20 Brown, Addison               Mansfield Ti          130-00     101-01

21 Pettie, Cody                 Mansfield Su        12-03.50      96-06

— Picou, Israel                Mansfield La          110-05        DNS

 

Women – UIL 10-5A – Team Rankings – 17 Events Scored

===============================================================================

1) Lancaster                  188        2) Mansfield Lake Ridge      137

3) Mansfield Summit           113        4) WAXAHACHIE                 49

5) Mansfield Timberview        47        6) Midlothian                 46

7) Mansfield Legacy            40

 

Women – Junior Varsity – Team Rankings – 17 Events Scored

===============================================================================

1) Lancaster                  183        2) Mansfield Lake Ridge      157

3) Mansfield Summit            91        4) Mansfield Timberview       50

4) Red Oak                     50        6) Midlothian                 30

7) Mansfield Legacy            22        8) WAXAHACHIE                 20

 

Men – UIL 10-5A – Team Rankings – 17 Events Scored

===============================================================================

1) Mansfield Summit          149        2) Mansfield Lake Ridge      103

3) Lancaster                  102        4) WAXAHACHIE                 77

5) Mansfield Legacy            76        6) Mansfield Timberview       57

7) Red Oak                     32        8) Midlothian                 24

 

Men – Junior Varsity – Team Rankings – 17 Events Scored

===============================================================================

1) Lancaster                  119        2) Mansfield Lake Ridge      111

3) Mansfield Summit           101        4) Mansfield Timberview       98.50

5) Mansfield Legacy            91        6) WAXAHACHIE                 53

7) Midlothian                  28.50     8) Red Oak                    18