Waxahachie Official Sponsor

Boys Varsity Swimming, Girls Varsity Swimming · NDN Swimmers District 12-5A Meet Results


The Waxahachie High School Swim Team competed in the District 12-5A Championship meet this past Saturday.  The boys’ team placed 2nd overall, while the girls’ team placed 3rd.

Boys team

Girls' team

 

 

 

 

The following swimmers earned medals in their individual events and will move on to the regional meet:

 

Levi David - District 12-5A Swimmer of the Meet

 

Levi David – Gold medal – 50 freestyle, Gold medal – 100 freestyle, 2017 District 12 – 5A Swimmer of the Meet

 

Max Gus - 100 fly gold medalist & 50 free silver medalist

 

Max Gus – Gold medal – 100 butterfly, Silver medal – 50 free

 

 

Nick Cooper - 200 free & 100 free silver medalist

 

Nick Cooper – Silver medal – 200 freestyle, Silver medal – 100 freestyle

 

 

Joseph Gillilland - 200 IM bronze medalist & 100 breaststroke silver medalist

 

Joseph Gilliland – Silver Medal – 100 breaststroke, Bronze medal – 200 Individual Medley

 

Dylan Florence - 500 free bronze medalist

 

Dylan Florence – Bronze medal – 500 freestyle

 

 

Ashlyn Florence - 200 IM bronze medalist and 500 free silver medalist

 

Ashlyn Florence – Silver medal – 500 freestyle, Bronze medal – 200 Individual Medley

 

Hope David - 100 backstroke gold medalist

 

Hope David – Gold Medal – 100 backstroke, 5th place 100 freestyle

 

 

Sarah Smith - 200 free bronze medalist

 

Sarah Smith – Bronze medal 200 freestyle, 4th place in the 500 free

 

 

The following swimmers placed in the top 6 in an individual event and qualify for regionals:

  • Tyler Galbraith – 5th place in the 100 freestyle
  • Yazmine Dawson – 6th place in the 50 freestyle

 

The following relays also won medals or placed in the top 6 and qualified for regionals:

200 free relay gold medalist

 

Boys’ 200 freestyle – Gold medalist (Nick Cooper, Max Gus, Brice Bishop, Levi David)

 

boys 400 free relay gold medalist

Boys’ 400 freestyle – Gold medalist (Nick Cooper, Max Gus, Brice Bishop, Levi David)
Boys’ 200 Medley – 4th place (Nathan Jones, Brice Bishop, Joseph Gilliland, Tyler Galbraith)

 

400 free relay gold medalist

 

Girls’ 400 freestyle – Gold medalist (Sarah Smith, Savannah Heisler, Kailey VanderVoore, Ashlyn Florence)

 

200 free relay bronze medalist

 

Girls 200 freestyle – Bronze medalist (Sarah Smith, Savannah Heisler, Yazmine Dawson, Hope David)